Inwestycje

Projekt RoboLAB. Czy na Podkarpaciu będą powstawać nowoczesne roboty?

robolab projekt podkarpacie dolina lotnicza
fot. A. Magda

RoboLAB to unikalny projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także do innych regionów.

Dziś, na Politechnice Rzeszowskiej podpisano porozumienie dotyczące powołania do życia RoboLAB. Udział w wydarzeniu wziął marszałek Władysław Ortyl.

W ramach tego nowatorskiego przedsięwzięcia, jego uczestnicy będą konstruować m.in. roboty i uczestniczyć w międzynarodowych zawodach. Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów należący do Raytheon Technologies Corporation, a partnerami głównymi Województwo Podkarpackie i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.

RoboLab będzie zlokalizowany w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Uczelnia poprzez swoich pracowników naukowych – ekspertów z robotyki, mechaniki, automatyki, programowania itp., będzie merytorycznie wspierać projekt, dzięki czemu roboty budowane przez drużyny będą mogły w niedalekiej przyszłości rywalizować na arenie międzynarodowej.

RoboLAB to będzie również miejsce, w którym fundacja wraz z partnerami będzie prowadzić zajęcia mające na celu podnoszenie wśród dzieci i młodzieży tzw. kompetencji przyszłości oraz kluczowych kompetencji miękkich. Prezes „Doliny Lotniczej” Marek Darecki podkreślał, że to właśnie umiejętności miękkie, takie jak: praca zespołowa i nieszablonowe myślenie mogą decydować o przyszłym sukcesie młodych konstruktorów:

RoboLAB jest dedykowany przede wszystkim uczniom szkół ponadpodstawowych, ale w programie znajdą się również zajęcia dla dzieci z ostatnich klas szkół podstawowych oraz dorosłych, którzy hobbystycznie zajmują się mechaniką, robotyką, programowaniem czy automatyką.

Projekt podzielony jest na dwa moduły. Pierwszy obejmuje serię zajęć i szkoleń, podczas których uczniowie zdobędą wiedzę umożliwiającą im podejście do drugiego etapu. Docelowo będzie nim udział w międzynarodowych zawodach robotycznych organizowanych przez Fundację. Na potrzeby tych zawodów uczniowie będą budować skomplikowane konstrukcje robotów, które będą wykonywały założone przez organizatorów zadania.

Projekty, których organizatorem jest Fundacja, jak Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, poprzez zabawę i wspólne eksperymentowanie zachęcają dzieci do nauki, ale uczniowie szkół średnich oczekują obecnie czegoś więcej. To właśnie możliwość wzięcia udziału w zawodach ma zachęcić młodzież do rozwoju i poszerzania wiedzy. Dodatkową zachętą do udziału w projekcie ma być również możliwość ich zaangażowania w proces powstawania robotów od samego początku, tworzenia praktycznie nieograniczonych konstrukcji i rywalizacja z rówieśnikami o nagrody finansowe.

RoboLAB – Local STEM Incubator to projekt długofalowy, obejmujący swoim zasięgiem nie tylko Podkarpacie W niedalekiej przyszłości umożliwi on udział w zawodach drużyn także z innych regionów Polski i nie tylko. Rozpoczęcie działalności RoboLAB-u zostało zaplanowane na listopad 2021 roku.

źródło: podkarpackie.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top