Poradnik

Prowadzenie firmy za granicą. Które państwo wybrać?

jaki kraj wybrać rejestracja firma prowadzić

Myślisz o założeniu firmy za granicą? Prowadzenie działalności poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może przynieść bardzo duże korzyści podatkowe i uprościć wiele formalności. To również sposób na wzmocnienie prestiżu przedsiębiorstwa oraz rozpoczęcie świadczenia usług na skalę międzynarodową. Jedyne pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, to: gdzie założyć firmę za granicą? Podpowiadamy.

Rejestracja firmy za granicą – jak to działa?

Na początek najważniejsze: rejestracja firmy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest jak najbardziej zgodna z przepisami prawa. Możesz tego dokonać zarówno w kraju należącym do Unii Europejskiej, jak i funkcjonującym poza jej strukturami. Takie rozwiązanie zwykle bywa korzystne z uwagi na znacznie bardziej przyjazne przepisy podatkowe obowiązującymi poza granicami kraju.

Trzeba jednak pamiętać, że istotna jest kwestia tzw. rezydencji podatkowej. Chodzi o ustalenie tego, w którym kraju przedsiębiorca podlega obowiązkowi podatkowemu. Tu kluczowe znacznie będzie miała też forma rejestrowanej działalności, tj. czy będzie to odpowiednik polskiej sp. z o.o., czyli w praktyce odrębna „osoba” czy działalności gospodarczej prowadzonej osobiście, która wymaga bardziej złożonej weryfikacji kwestii rezydencji podatkowej.

Rejestracja firmy w innym kraju a obowiązek podatkowy

Rezydencja podatkowa w danym kraju oznacza, że to właśnie w nim jesteś zobowiązany uiszczać daniny na rzecz państwa z tytułu podatku dochodowego. Z większością krajów, w których Polacy decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej, nasz kraj podpisał umowy bilateralne, pozwalające uniknąć podwójnego opodatkowania. Oznacza to, że nie musisz się obawiać konieczności odprowadzenia daniny i w miejscu, gdzie prowadzisz działalność gospodarczą, i w Polsce.

To, gdzie będziesz podlegać obowiązkowi podatkowemu, jest uzależnione od tego, który kraj stanowi Twoje „centrum interesów osobistych” lub gospodarczych. To państwo, w którym przebywasz przez dłużej niż 183 dni w roku. Pamiętaj przy tym, że od 2021 roku w Polsce abolicja związana z podwójnym opodatkowaniem została nieco ograniczona – oznacza to, że nie zapłacisz w kraju podatku od dochodu zagranicznego, ale musisz go wykazać w deklaracji PIT, co może znaleźć przełożenie na ostateczną kwotę do odprowadzenia do urzędu skarbowego.

W którym państwie opłaca się założyć firmę?

To, które państwo wybrać do prowadzenia działalności, jest uzależnione od bardzo wielu czynników. Istotne są m.in. takie kwestie jak:

  • branża, w której działa firma,
  • rynek, na którym chcesz funkcjonować,
  • forma prawna, jaką ma przybrać działalność gospodarcza,
  • to, czy planujesz fizycznie przenieść się do miejsca rejestracji firmy,
  • oczekiwania w kwestii optymalizacji podatkowej czy innych korzyści, które niesie dana jurysdykcja

Na pewno jednak można wskazać państwa za granicą, które oferują bardzo interesujące warunki. Oto krótka lista.

Wielka Brytania

Na założenie firmy w Wielkiej Brytanii decyduje się coraz więcej polskich przedsiębiorców, także po tym, jak UK wyszło ze struktur Wspólnoty Europejskiej. Nie ma się czemu dziwić: w tym kraju można uzyskać korzystne warunki prowadzenia biznesu – zarówno pod względem podatkowym, jak i w kontekście formalności. Przedsiębiorca jako osoba fizyczna może liczyć np. na bardzo wysoką kwotę wolną od podatku (obecnie ponad 12 tys. funtów)czy uzależnienie opłat na odpowiednik ZUSu od wysokości osiąganych przychodów, natomiast jako spółka Limited (odpowiednik polskiej sp. z o.o.) możliwość nieopłacania podatku CIT przez pierwsze nawet 24 miesięce działalności.

Poza tym firmy za granicą, które działają na terenie UK, mogą liczyć na bardzo przyjazny stosunek państwa i minimum formalności.

Malta

O Malcie często mówi się, że jest rajem podatkowym – nie bez powodu są tu zarejestrowane np. kasyna czy przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem kryptowalutami. Jednak już ten krótki opis bardzo jasno wskazuje, że… otwarcie biznesu w tym kraju może być mniej prestiżowe niż działalność w Polsce, choć rzeczywiście potencjał optymalizacji podatkowej jest bardzo wysoki.

Irlandia

Zagranicznych firm w Irlandii przybyło szczególnie w kontekście brexitu. To tu swoje siedziby przenieśli najwięksi gracze rynkowi. Powód jest prosty: bardzo niski CIT, który wynosi 12,5 proc. Tu również można liczyć na minimum formalności, niskie koszty na start oraz różnego rodzaju ulgi.

Polacy zakładają również spółki w Hiszpanii, na Cyprze, a także u naszych południowych sąsiadów, tj. w Czechach czy na Słowacji. Możliwości jest bardzo wiele.

Wybierz kraj na prowadzenie biznesu z JB Solutions

Wiele krajów poza Polską kusi atrakcyjnymi warunkami prowadzenia biznesu. Możesz więc mieć problem z wyborem nowego miejsca docelowego. Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Skorzystaj ze wsparcia, które oferuje JB Solutions. To zespół doświadczonych doradców, którzy ułatwią Ci podjęcie trafnej decyzji oraz pomogą w obsłudze biznesu za granicą. Dowiedz się więcej i prowadź działalność taniej niż w Polsce!

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top