Biznes

Przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie ponad 900 miejsc pracy w mieleckiej SSE i TSSE

Przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie ponad 900 miejsc pracy w mieleckiej SSE i TSSE 1
www.mielec.pl

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), jako zarządzający dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi, wydała w 2019 r. decyzje o wsparciu 53 przedsiębiorcom, w tym 32 w obszarze inwestycyjnym SSE Euro-Park Mielec i 21 w TSSE Euro-Park Wisłosan. Przedsiębiorcy łącznie zadeklarowali poniesienie niemal 1,7 mld zł nakładów inwestycyjnych oraz utworzenie ponad 900 miejsc pracy, podała ARP.

„Obszary zarządzane przez ARP S.A., w ramach Polskiej Strefy Inwestycji obejmują województwa podkarpackie, lubelskie i południową część mazowieckiego. Spółka zarządza również obszarem podstrefy TSSE Euro-Park Kobierzyce (dolnośląskie). Najwięcej, bo ponad miliard złotych z deklarowanych w zeszłym roku nakładów inwestycyjnych trafi na Podkarpacie, pół miliarda przedsiębiorcy zainwestują w Lubelskiem. Większość z wydanych decyzji otrzymali polscy przedsiębiorcy (44) oraz przedstawiciele sektora MŚP (39 decyzji)” – czytamy w komunikacie.

Dominowały branża meblowa (producent krzeseł i mebli biurowych Nowy Styl zadeklarował 150 mln zł inwestycji), przetwórstwa tworzyw sztucznych (MARMA Polskie Folie Spółka – ponad 53 mln zł deklarowanych inwestycji) i spożywcza (35 mln wyda Wipasz, producent pasz dla zwierząt i mięsa), podano także.

Według ARP, na uwagę zasługują również inwestycje z branży motoryzacyjnej. Jednym z największych inwestorów w tym sektorze jest firma Varroc Lighting Systems (m.in. części samochodowe do systemów oświetlenia zewnętrznego, układy napędowe, elektronika), która planuje wydać prawie 230 mln zł w powiecie lubelskim. Również w tym regionie zainwestuje ponad 80,5 mln zł MW Lublin (producent felg stalowych do samochodów osobowych i dostawczych) oraz spółka AluTeam Polska – producent m.in. nadwozi do pojazdów silnikowych wyda ponad 57 mln zł.

„Tworzenie nowych miejsc pracy przy rekordowo niskim bezrobociu nie jest już jedynym priorytetem, ważna jest ich jakość i utrzymanie zatrudnienia, zgodnie z obowiązującymi kryteriami udzielania decyzji o wsparciu. W obszarach zarządzanych przez ARP S.A. to odpowiednio zatrudnienie utrzymane na poziomie ponad 7,3 tys. osób. Decyzje wydawane w obszarach inwestycyjnych są w tym kontekście systemowym rozwiązaniem, ponieważ zobowiązują pracodawców do zachowania przez określonej liczby etatów” – podkreśla także Agencja.

ARP ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu specjalnymi strefami ekonomicznymi. Zarządza dwiema SSE: powstałą w 1995 roku SSE Euro-Park Mielec i TSSE Euro-Park Wisłosan. Przez 25 lata istnienia specjalnych stref ekonomicznych ARP S.A. wydała w nich łącznie niemal 850 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, z czego ok. 3/4 dla polskich firm. Zezwolenia te przełożyły się na ponad 20 mld zł zobowiązań inwestycyjnych i utworzenie ok. 65 tys. miejsc pracy. Od września ARP S.A. jest głównym akcjonariuszem Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” S.A. Transakcja zakupu starachowickiej strefy umożliwiła wzmocnienie i połączenie pod jednym nadzorem zwartego obszaru południowowschodniej Polski, przypomniano.

Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top