Inwestycje

Przemyśl: nowa siedziba Oddziału Celnego oddana do użytku. Koszt budowy to 63 mln zł

przemyśl siedziba oddział celny
Fot. G. Janiszewski

Przemyśl. Ponad 63 mln zł kosztowała budowa nowej siedziby Oddziału Celnego w Przemyślu.

Inwestycja, która w czwartek została uroczyście oddana, to największe przedsięwzięcie inwestycyjne podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak powiedział w trakcie uroczystości dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek, oddanie do użytku nowej siedziby jest powodem do dumy.

„Cieszy mnie, że udało się zapewnić odpowiednie warunki służby dla funkcjonariuszy i zabezpieczyć wsparcie realizacji zadań najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Istotnym elementem tego wsparcia jest z pewnością nowoczesny System Sterowania Ruchem zapewniający, m.in. kontakt z kierowcą na każdym etapie obsługi” – dodał.

Mrozek podkreślił, że w porównaniu do dotychczasowej siedziby oddziału celnego, nowy oddział ma m.in. siedmiokrotnie więcej miejsc postojowych. „Liczba stanowisk kontrolnych wzrosła sześciokrotnie, a ponad dwukrotnie zwiększyła się powierzchnia hali kontrolnej. Wierzę, że realizacja tej inwestycji jest dobrym znakiem dla dalszego rozwoju regionu oraz potencjału podkarpackiej KAS” – zaznaczył dyr. IAS.

Dotychczasowa siedziba oddziału znajdującego się przy ul. Ofiar Katynia w Przemyślu przeniesiona została do miejscowości Krówniki, ok. 7 km od przejścia granicznego w Medyce.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, nowa infrastruktura, wsparta zaawansowanymi systemami informatycznymi pozwoliła stworzyć optymalne warunki kompleksowej obsługi transgranicznego ruchu towarowego.

„Na terenie o powierzchni blisko 10 ha powstał zespół budynków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania oddziału celnego wraz z infrastrukturą kontrolno-magazynową. W ramach budowy powstał budynek biurowo-magazynowy, budynki pomocnicze oraz infrastruktura techniczna i komunikacyjna” – podała.

Część magazynowa obejmuje m.in. część kontrolno-magazynową, magazyn depozytowy i likwidacyjny. Wśród budynków pomocniczych zapewniono m.in. pomieszczenia dla kierowców oczekujących na odprawę celną. Całkowita powierzchnia użytkowa to ponad 6,3 tys. mkw.

Jak podkreśliła naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu insp. Aneta Lechowicz, na placu parkingowym udostępniono 70 stanowisk dla samochodów ciężarowych. Część parkingowa obejmuje także blisko 260 stanowisk na parkingu samochodów zatrzymanych.

„Oddział Celny w Przemyślu wyposażony został w nowoczesny system sterowania ruchem, zapewniający współdziałanie sygnalizacji, zapór drogowych i monitoringu oraz współpracę z oprogramowaniem wagowym i kontakt z kierowcą na każdym etapie obsługi” – podkreśliła Lechowicz.

Nowa lokalizacja oddziału to także miejsce, w którym obsługiwane są dokumenty celne ze wszystkich podkarpackich przejść granicznych. Jak zaznaczyła Lechowicz, jest to możliwe dzięki pełnej cyfryzacji procesu oraz pracy granicznego Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw.

Wykonawca nowej siedziby była firma Adamietz.

Inwestycja kosztowała ponad 63 mln zł, pieniądze pochodziły z programu wieloletniego „Modernizacja Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2020-2022” oraz „Modernizacja Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2023-2025”.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top