Praca

Przemysław Czarnek w Rzeszowie. Wziął udział w konferencji Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP)

rzeszów przemysław czarnek wup

Rzeszów. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął udział w konferencji inaugurującej projekt pilotażowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie pn. „Widzę siebie w tym zawodzie. Nowoczesne technologie w poradnictwie zawodowym”.

Jak podkreślił minister Przemysław Czarnek, świadomy wybór kierunku kształcenia przez uczniów to jeden z niezbędnych  elementów skutecznie realizowanej edukacji, a wzmocnienie doradztwa zawodowego jest jednym z kluczowych obszarów zmian wdrażanych w kształceniu zawodowym.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii to ważny krok w doradztwie zawodowym. Prezentując informacje o zawodach, quizy, filmy, w tym w technologii VR, pomagamy młodzieży w podjęciu decyzji o kierunku dalszego kształcenia i wyborze zawodu – powiedział minister.

Projekt realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie jest odpowiedzią na potrzebę unowocześnienia i uatrakcyjnienia usług świadczonych przez urzędy pracy, czyli zachęcenia młodych osób do aktywnego korzystania ze wsparcia doradców zawodowych.

Wykreowanie sztucznej rzeczywistości pozwoli zanurzyć” ucznia w wirtualnym świecie danego zawodu. Inicjatywa otworzy przed młodymi osobami możliwość zdobycia ważnej dla nich wiedzy i skonfrontuje oczekiwania ze stanem rzeczywistym.

W ramach przedsięwzięcia powstało 45 filmów w rozszerzonej rzeczywistości z możliwością rozglądania się po odwiedzanym miejscu w trakcie krótkiej, wirtualnej podróży, podczas której można doświadczyć pracy specjalistów w ich codziennym otoczeniu oraz 7 specjalistycznych aplikacji ukazujących zawody w 100% wirtualnej przestrzeni, gdzie uczeń, dzięki specjalnym kontrolerom, będzie mógł samodzielnie wykonywać czynności charakterystyczne dla danego zawodu.

Całość została zainstalowana na specjalnie przygotowanym dla Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie oprogramowaniu w 10 profesjonalnych goglach VR.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że projekt jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, którzy – biorąc pod uwagę własne predyspozycje – muszą zetknąć się z różnymi zawodami, by zdecydować, gdzie widzą się w przyszłości jako pracownicy.

Od początku roku szkolnego 2022 WUP prowadzi zajęcia w 21 podkarpackich szkołach ponadpodstawowych w każdym powiecie. Weźmie w nich udział co najmniej 200 uczniów.

Głównym celem projektu jest wypracowanie standardów wykorzystania nowoczesnych technologii w poradnictwie zawodowym i wprowadzenie ich na skalę ogólnokrajową.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top