Biznes

Przeszukanie w Asseco Poland i Comarch Healthcare z powodu podejrzenia zmowy przetargowej

asseco comarch zmowa przetarg uokik

UOKiK w asyście policji przeprowadził przeszukanie w siedzibie Asseco Poland, Comarch Healthcare oraz Bestprojects w związku z podejrzeniem zmowy przetargowej – podał urząd w komunikacie prasowym.

Z informacji UOKIK wynika, że przedsiębiorcy wspólnie z innymi podmiotami mogli zawrzeć zmowę przetargową. Zawarte porozumienie mogło dotyczyć postępowań przetargowych na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez służbę zdrowia.

„Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku oraz zmowy przetargowej. Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeszukaniach w siedzibach podmiotów, które mogą być zaangażowane w praktyki ograniczające konkurencję. Przeszukania zostały dokonane po uzyskaniu zgody sądu i przy wsparciu Policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał, który ma znaczącą wartość dowodową” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. (PAP Biznes)

Aktualizacja 17:20

Spółka zadeklarowała gotowość współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzącym postępowanie w celu jak najszybszego wyjaśnienia sprawy – przekazała w środę Asseco Poland, odnosząc się do przeszukań w jej siedzibach, o których poinformował UOKiK.

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie przetargów na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez służbę zdrowia – przekazał w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeszukano siedziby Asseco Poland, Comarch Healthcare i Bestprojects. Urząd podejrzewa, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku oraz zmowy przetargowej. Jak zaznaczono, postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom.

„Od początku spółka zadeklarowała pełną gotowość współpracy z przedstawicielami Urzędu prowadzącymi to postępowanie w celu jak najszybszego wyjaśnienia sprawy” – stwierdziła Asseco Poland w oświadczeniu przesłanym w środę PAP. Dodano, że spółka udostępniła kontrolerom UOKiK „wszelkie potrzebne dokumenty, informacje oraz udzieliła wszelkich wyjaśnień”.

„Oświadczamy, iż postępowanie ma charakter wyjaśniający i nie toczy się przeciwko Asseco Poland. W pełni szanujemy prawo i obowiązek UOKiK do prowadzenia postępowań wobec przedsiębiorców, których podejrzewa się lub na których został złożony donos o działania mogące ograniczać konkurencję” – wskazano. Zarząd podkreślił, że spółka w swojej działalności „zawsze przestrzega przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 o ochronie konkurencji i konsumentów”.

„Wszelkie pytania dotyczące tej sprawy prosimy kierować bezpośrednio do Urzędu, jako organu właściwego dla prowadzonego postepowania wyjaśniającego” – podsumowała spółka.

Według UOKiK, jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top