Inwestycje

Przetarg na wykonanie m.in. studium korytarzowego dla obwodnicy Kolbuszowej

kolbuszowa obwodnica budowa przetarg studium korytarzowe

GDDKiA ogłosiła przetarg na wykonanie m.in. studium korytarzowego dla obwodnicy Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej nr 9. Inwestycja jest pierwszą podkarpacką obwodnicą, którą będzie realizowana w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.

Jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, budowa obwodnicy Kolbuszowej to nowe zadanie i dopiero zaczyna się proces inwestycyjny.

Dlatego ogłoszony przetarg dotyczy wykonania nie tylko studium korytarzowego, ale również studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej oraz przygotowania materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Jak wyjaśniła Rarus, głównym celem studium korytarzowego i studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej jest znalezienie „optymalnego korytarza obwodnicy i uzyskanie dla niego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach”. „Dokonane zostanie również pełne rozpoznanie geologiczne i ustalone zostaną granice pasa drogowego nowego odcinka drogi krajowej nr 9” – dodała.

Zwycięzca przetargu będzie zobowiązany również przeanalizować możliwość przeprowadzenia obwodnicy zarówno po stronie wschodniej jak i zachodniej miasta. Jak podkreśliła rzeczniczka, ostatecznie przebieg nowej drogi zostanie ustalony w planowanej do uzyskania w ramach zamówienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Budowa obwodnicy Kolbuszowej planowana jest do realizacji w systemie „projektuj i buduj”. Powstanie w latach 2026-2028 w nowym śladzie drogi krajowej nr 9, będzie miała długość ok. 8,5 km.

Inwestycja należy do rządowego programu budowy 100 obwodnic. Zakłada on, że do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Na Podkarpaciu w ramach programu ma powstać 8 obwodnic.

(PAP)

Program budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim

W ramach programu obwodnicowego na Podkarpaciu powstanie łącznie 8 obwodnic:

 • Obwodnica Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73,
 • Obwodnica Jasła w ciągu DK73,
 • Obwodnica Kolbuszowej w ciągu DK9,
 • Obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28,
 • Obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9,
 • Obwodnica Pilzna w ciągu DK73,
 • Obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/77,
 • Obwodnica Sanoka w ciągu DK84 (II etap).

obwodnica jasło kolbuszowa miejce piastowe nowa dęba pilzno przemyśl sanok II etap brzostek kołaczyce

źródło: GDDKiA

1 komentarz

1 komentarz

 1. Poliglota

  17 sierpnia 2020 at 18:41

  No i super

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top