Poradnik

Pytania i odpowiedzi na temat ubezpieczenia turystycznego

Pytania i odpowiedzi na temat ubezpieczenia turystycznego 1

Wybierasz się w podróż? A może wysyłasz na obóz lub kolonię swoje dziecko? Sprawdź, jakie pytania najczęściej pojawiają się podczas rozmawiania o ubezpieczeniu turystycznym. Poznaj na nie odpowiedzi i przekonaj się, jaką polisę wybrać, by zapewnić sobie lub swoim bliskim najlepszą ochronę. Zapamiętaj te informacje także na przyszłość.

Czy EKUZ to wystarczająca ochrona zdrowotna w Europie?

EKUZ – czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – to dokument niewątpliwie przydatny osobom, które podróżują po Europie często lub wybierają się za granicę na dłuższy okres. EKUZ umożliwia korzystanie z opieki medycznej w ramach NFZ-u w dowolnym kraju Europy. Niestety nie jest wystarczającą ochroną, ponieważ nie pokryje kosztów bardziej skomplikowanych usług czy zabiegów. Warto też pamiętać, że EKUZ upoważnia do odbierania darmowej opieki tylko w takim samym stopniu, w jakim przysługuje obywatelom danego kraju. Jeśli jest częściowo lub całkowicie sprywatyzowana, EKUZ się nie przyda.

EKUZ to nie jedyny skrót związany z ubezpieczeniem turystycznym. Poznaj inne, zanim wyruszysz w podróż: https://kioskpolis.pl/slownik-pojec-dla-ubezpieczenia-turystycznego/.

pytaniaiodpowiedzinatematubezpieczeniaturystycznego1

Ile powinna wynosić ochrona kosztów leczenia?

Minimalna polecana kwota ochrony kosztów leczenia to 30 000 euro, w tym ratownictwa 7-9 000 euro. Jeżeli wybierasz się w podróż celem uprawiania sportów lub uwielbiasz spędzać czas aktywnie, powiększ kwotę leczenia do 50 000 euro lub więcej. Najdroższe i najszersze oferty ubezpieczeniowe mają koszty leczenia bez limitu – zwróć na nie uwagę, jeśli chcesz przebywać za granicą długo oraz uprawiać sporty.

Co obejmuje ochrona bagażu?

Podstawowa ochrona bagażu obejmuje sprzęty użytku codziennego i umożliwia uzyskanie odszkodowania w przypadku opóźnienia, utraty, skradzenia lub zniszczenia Twojego mienia. Niestety nie opiewa na kwotę równą wartości ubezpieczonych rzeczy, ale możesz liczyć na odzyskanie sporem części pieniędzy. Uwaga: jeśli zabierasz w podróż sprzęt elektroniczny lub sportowy, prawdopodobnie będziesz musiał ubezpieczyć go osobno. Standardowa ochrona bagażu nie obejmuje tego typu przedmiotów.

pytaniaiodpowiedzinatematubezpieczeniaturystycznego3

Czy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania?

Tak, są sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Stanie się tak np. wtedy, gdy do szkody dojdzie pod wpływem alkoholu, podczas łamania prawa lub w wyniku rażącego zaniedbania. Pełną listę wykluczeń znajdziesz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Za każdym razem będzie inna, więc przed podpisaniem umowy koniecznie się z nią zapoznaj.

Po co OC w ubezpieczeniu turystycznym?

OC może kojarzyć Ci się z ubezpieczeniem komunikacyjnym. Słusznie, acz OC przydaje się nie tylko podczas prowadzenia pojazdu. Możesz je wykupić także w życiu prywatnym, np. jako składnik polisy turystycznej. Przydaje się zwłaszcza w ubezpieczeniu sportowców oraz dzieci. Osoba ubezpieczona nie ponosi odpowiedzialności cywilnej w razie nieumyślnej szkody na ciele czy mieniu drugiej osoby. Wypłatą odszkodowania zajmuje się ubezpieczyciel. Pamiętaj jednak, że jeśli kwota odszkodowania przekroczy maksymalną sumę gwarancyjną przypisaną do OC, różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Upewnij się więc, że OC w Twoim ubezpieczeniu turystycznym opiewa na wysoką sumę.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top