Biznes

PZL Mielec dostarczy śmigłowce Black Hawk do Rumunii

pzl mielec rumunia black hawk

Należący do koncernu Lockheed Martin zakład PZL Mielec na Podkarpaciu dostarczy śmigłowce Black Hawk do Rumunii. Umowa z resortem spraw wewnętrznych tego kraju została podpisana we wtorek w Bukareszcie i przewiduje dostawę do 12 śmigłowców.

Jak poinformowała spółka w komunikacie, helikoptery będą wyprodukowane w Polsce i dostarczone we współpracy z firmami Romaero i Deltamed.

„Umowa na wyłączność z PZL Mielec dotycząca dostaw śmigłowców morskich i lądowych, umożliwia rumuńskiemu Generalnemu Inspektoratowi Lotnictwa (IGAv) zamawianie partii śmigłowców z polskiej fabryki w okresie czterech lat. Śmigłowce będą mogły być skonfigurowane do operacji lądowych lub morskich” – podała spółka w komunikacie.

Jak podkreślił, cytowany w informacji, prezes zarządu PZL Mielec Janusz Zakręcki, wybór produkowanych w Polsce śmigłowców Black Hawk ustanowi silną więź przemysłową pomiędzy polskim zakładem a Rumunią. „Dziękujemy rządowi rumuńskiemu za zaufanie do śmigłowca Black Hawk oraz do umiejętności i zdolności naszych pracowników w Mielcu i europejskich partnerów w łańcuchu dostaw” – dodał Zakręcki.

Śmigłowce, które trafią do Rumunii będą mogły wykonywać trudne misje dalekiego zasięgu i na dużych wysokościach, zarówno w zakresie akcji ratunkowych w przypadku katastrof, poszukiwania i ratownictwa, transportu medycznego, transportu ładunków zewnętrznych, gaszenia pożarów i patrolowania akwenów morskich.

Kabina S-70 Black Hawk, zarówno w wariacie lądowym, jak i morskim, pomieści zestaw medyczny dostarczony przez doświadczonego integratora pojazdów ratowniczych przystosowanych do opieki nad pacjentami i operacji ratunkowych Deltamed z siedzibą w Cluj-Napoca w Rumunii.

W ramach podpisanej umowy w Rumunii powstanie też centrum serwisowe helikopterów Black Hawk.

„W celu zapewnienia wysokiego poziomu dostępności operacyjnej i utrzymania nowej floty w powietrzu, we współpracy z partnerem przemysłowym, firmą Romaero w Bukareszcie zostanie utworzone Centrum Serwisowania, obsługi technicznej, napraw i przeglądów (maintenance, repair and overhaul – MRO) śmigłowców Black Hawk. Centrum będzie miało możliwość rozwoju w celu obsługi dodatkowych śmigłowców Black Hawk zamówionych przez rząd Rumunii, zarówno do użytku wojskowego, jak i cywilnego, a także w celu wsparcia innych operatorów Black Hawk w regionie” – podała spółka.

Rumunia jest 11 krajem i 18 klientem, do którego trafiają Black Hawki produkowane w Mielcu.

Oferty w przetargu dla rumuńskiego resortu spraw wewnętrznych, oprócz Lockheed Martin złożyły też włoska grupa Leonardo, będąca właścicielem PZL-Świdnik, oraz Airbus. Jak podawały rumuńskie media, wartość przetargu to ponad 270 mln euro. W styczniu br. Zakręcki podkreślał w czasie międzynarodowej konferencji, że śmigłowce oferowane w przetargu w pełni odpowiadają wymaganiom sformułowanym przez rumuński rząd lub je przewyższają; a w razie wyboru zostaną dostarczone w ciągu 23 miesięcy od podpisania umowy, a oferta zawiera części zamienne i szkolenie załóg.

PZL Mielec jest największym polskim eksporterem sprzętu obronnego i lotniczego. Mielecka spółka jest obecnie największym zakładem produkcyjnym firmy Lockheed Martin poza Stanami Zjednoczonymi.

Lockheed Martin Corporation z siedzibą w Bethesda w stanie Maryland (USA) to międzynarodowa firma działająca w obszarze bezpieczeństwa i lotnictwa, zatrudniająca około 114 tys. osób na całym świecie. Firma zajmuje się badaniami, projektowaniem, rozwojem, produkcją, integracją i utrzymaniem zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top