Biznes

PZL Mielec wraca do produkcji wojskowych samolotów odrzutowych (F-16)

pzl mielec f-16 produkcja

PZL Mielec/F-16. Należący do koncernu Lockheed Martin zakład PZL Mielec ukończył pierwsze dwie struktury do najnowszej wersji myśliwca F-16, Block 70/72.

Tak poinformowała podkarpacka spółka w czwartek w komunikacie.

Zdaniem dyrektora Lockheed Martin na Polskę, Europę Środkową i Wschodnią Roberta Orzyłowskiego, F-16 pozostaje kluczowym elementem sił powietrznych i filarem flot samolotów wielozadaniowych wielu armii.

„Wyprodukowane przez PZL Mielec struktury wzmacniają pozycję Polski jako kluczowej części globalnego programu F-16, co przełoży się na szanse dla innych lokalnych przedsiębiorstw” – dodał Orzyłowski cytowany w komunikacie.

Dobrych czasów życzy – Iveco.

Ukończone struktury to tylna i przednia część centralnego kadłuba samolotu. Zostaną one wykorzystane na linii montażu końcowego F-16 Lockheed Martin Aeronautics w Greenville, w Karolinie Południowej.

Prace wdrożeniowe i przygotowawcze do produkcji elementów konstrukcji F-16 w Mielcu rozpoczęły się w ubiegłym roku. Obejmowały one modernizację i przygotowanie powierzchni oraz uruchomienie linii produkcyjnej. Równocześnie grupa 46 przedstawicieli PZL Mielec, pracowników produkcyjnych i liderów, wyjechała na sześć miesięcy do Greenville, by zdobyć doświadczenie i poznać proces produkcyjny F-16, przygotowując się do realizacji swoich zadań w Mielcu.

Jak podkreślił prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki, terminowe ukończenie pierwszych struktur F-16 to bardzo ważny moment dla zakładu i pracowników. „Oznacza to powrót naszego zakładu do produkcji wojskowych samolotów odrzutowych i początek naszego udziału w produkcji F-16” – zaznaczył.

Samoloty F-16 są na wyposażeniu wielu armii na całym świecie.

PZL Mielec zatrudnia 1500 osób, dodatkowe ponad 5 tys. miejsc pracy spółka generuje w ramach krajowego łańcucha dostaw. Są to miejsca pracy głównie w firmach zrzeszonych w Dolinie Lotniczej.

Lockheed Martin Corporation z siedzibą w Bethesda w stanie Maryland to międzynarodowa firma działająca w obszarze bezpieczeństwa i lotnictwa, zatrudniająca około 116 tys. osób na całym świecie. Firma zajmuje się badaniami, projektowaniem, rozwojem, produkcją, integracją i utrzymaniem zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top