News

RE zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE

ukraina mołdawia kandydat do ue unia europejska

Rada Europejska (RE) zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej (UE); to historyczny moment – poinformował w czwartek na Twitterze szef Rady Charles Michel.

Jak dodał, przywódcy UE postanowili również uznać europejską perspektywę Gruzji.

„Porozumienie. Rada Europejska właśnie zdecydowała o statusie kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii. Historyczny moment. Dzisiejszy dzień oznacza kluczowy krok na waszej drodze do UE” – napisał Michel.

Pogratulował przywódcom i obywatelom obu państw. „Nasza przyszłość jest wspólna” – podsumował.

Przekazał też, że unijni przywódcy zgromadzeni na szczycie w Brukseli uznali europejską perspektywę Gruzji i są „gotowi przyznać jej status kandydata po zajęciu się (przez ten kraj) priorytetowymi zagadnieniami”.

„Gratulacje dla narodu gruzińskiego. To historyczny moment w stosunkach UE-Gruzja: przyszłość Gruzji leży w Unii Europejskiej” – dodał.

Sprawę skomentowała też przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Dziś jest dobry dzień dla Europy. Gratulacje dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Mołdawii Mai Sandu i premiera Gruzji Iraklego Garibaszwilego. Wasze kraje są częścią naszej europejskiej rodziny. Potwierdza to dzisiejsza historyczna decyzja przywódców” – oceniła.

Dodała, że ta decyzja „wzmacnia nas wszystkich”. „Wzmacnia Ukrainę, Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiego imperializmu i wzmacnia UE, ponieważ po raz kolejny pokazuje światu, że jesteśmy zjednoczeni i silni w obliczu zewnętrznych zagrożeń” – podkreśliła.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top