Każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo prowadzić działalność gospodarczą w Niemczech. Na ten krok decyduje się coraz więcej Polaków – zarówno mieszkających za zachodnią granicą lub planujących emigrację, jak i na stałe zamieszkałych w Polsce. Takie rozwiązanie może bowiem przynieść znaczne oszczędności. Jeśli myślisz o założeniu działalności gospodarczej w Niemczech, koniecznie przeczytaj poniższe informacje.
Firma w Niemczech – co możesz zyskać?
Rejestracja firmy w Niemczech jest dobrym sposobem na uniknięcie płacenia wysokich kosztów prowadzenia działalności, które są niestety polską rzeczywistością. Pierwszą zaletą firmy za zachodnią granicą jest znacznie wyższa kwota wolna od podatku – w bieżącym roku jest to 9168 euro. Druga zaleta to możliwość uniknięcia płacenia absurdalnie wysokich polskich składek ZUS. Składka na niemieckie ubezpieczenie zdrowotne uzależniona jest od dochodu i nie ma konieczności opłacania równocześnie innych składek (a przynajmniej nie jest to obowiązek powszechny – ubezpieczenie emerytalne jest obligatoryjne jedynie dla niektórych branż). Co więcej, przedsiębiorca może wybrać pomiędzy ubezpieczeniem państwowym a prywatnym. Kolejna sprawa to podatki – w Niemczech wprawdzie stawka podatkowa uzależniona jest od wysokości dochodu, jednak niższa stawka podatkowa wynosi 14%. Dużą ulgą są też mniejsze formalności i przyjaźniejsze nastawienie urzędów i organów państwowych. Do tego liczne ulgi, preferencje i zwolnienia podatkowe, i możliwość skorzystania z darmowych szkoleń. Naprawdę warto.
Trzeba jednak pamiętać, że koszty prowadzenia działalności w Niemczech mogą być różne. Zależy to, rzecz jasna, od osiąganych dochodów, jak i – przede wszystkim – od wybranej formy działalności gospodarczej. Posiadając wieloletnie doświadczenie w rejestracji firmy w Niemczech chętnie odpowiemy na Państwa pytania w tej kwestii i rozwiejemy wszelkie wątpliwości – skontaktuj się z nami https://sprzedawajwniemczech.pl.
Firma w Niemczech – czy trzeba mieszkać w Niemczech?
Nie jest prawdą, że aby założyć firmę w Niemczech trzeba posiadać tam adres zameldowania. Wystarczy posiadać adres tymczasowy – można wynająć lokal lub skorzystać z możliwości odpłatnego użyczenia adresu, czyli wirtualnego biura. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dla podmiotów niezamieszkałych w Niemczech i korzystających z wirtualnych biur niektóre preferencje i zwolnienia nie są dostępne – niemiecki urząd podatkowy bacznie obserwuje, czy działalność gospodarcza jest faktycznie prowadzona w Niemczech.
Pośrednictwo w rejestracji firmy w Niemczech
Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu swojej działalności gospodarcze do zachodnich sąsiadów warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Dla osób nieobeznanych w temacie załatwienie wszystkich formalności może być dużym wyzwaniem – dlatego warto również skorzystać z usług wyspecjalizowanego i doświadczonego pośrednika.
Usługi pośrednictwa w zakładaniu firmy w Niemczech obejmują przede wszystkim:
- doradztwo przy wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej;
- zakładanie działalności – zgromadzenie niezbędnej dokumentacji, pisanie wniosków i odwołań;
- sporządzanie umów;
- pomoc w uzyskaniu niemieckiego adresu na potrzeby firmy;
- założenie i obsługa niemieckich kont firmowych na eBay i Amazon;
- wybór i założenie niemieckiego konta bankowego;
- wyrejestrowanie firmy w Niemczech.