Poradnik

Reklama video na YouTube

Reklama video na YouTube

YouTube – najpopularniejszy serwis wideo, który umożliwia bezpłatną publikację oraz oglądanie materiałów wideo. To miejsce, w którym Twój biznes może zwiększyć sprzedaż swoich produktów lub usług. Każdego dnia 1,5 miliarda osób loguje się w YouTube. W dodatku użytkownicy YouTube’a spędzają średnio 1 godzinę dziennie przeglądając materiały wideo na smartfonach. Wykorzystaj potencjał reklam video w swojej kampanii Google Ads.

Cel kampanii wideo

Prowadzisz firmowy kanał na YouTube i chcesz zacząć rozwijać go pod kątem zwiększenia sprzedaży swojego biznesu, który do tej pory był promowany za pomocą reklam tekstowych w wyszukiwarce i reklam graficznych w sieci reklamowej Google? Zanim zaczniesz, musisz wyznaczyć sobie cel albo cele tych działań, aby móc określić po pewnym czasie czy przyjęte założenia zostały spełnione i czy działania marketingowe przyniosły oczekiwane, pozytywne rezultaty.

Reklama na YouTube może mieć różne cele. Wskażę Ci przykładowe. Oceń, który z nich jest adekwatny do Twoich planów biznesowych. Pamiętaj, że równolegle możesz wybrać kilka różnych celów reklamowych, ponieważ każdemu z nich dedykowane są określone kampanie, które prowadzić możesz w tym samym czasie.

Reklama Discovery

Generowanie subskrypcji dla kanału w YouTube – Jeżeli zależy Ci na tym, aby widownia kanału była znacznie większa i chcesz pozyskiwać nowe subskrypcje to wybierz format reklamowy Discovery. Reklama prezentowana jest w formie miniaturki video, którą zobaczyć możesz podczas oglądania dowolnego materiału filmowego w YouTube. Wyświetla się ona po prawej stronie w promowanych filmach. Jest umieszczona na samej górze sugerowanej listy filmów i odróżnia się od pozostałych miniatur. Kolejnym miejscem zarezerwowanym dla reklamy Discovery jest wyszukiwarka w YouTube. Po wpisaniu dowolnej frazy kluczowej bezpośrednio na YouTube zostaje zaprezentowana lista filmów wideo, które zostały powiązane z danym zapytaniem. Na samej górze tej listy może wyświetlić się reklama, która będzie zaprezentowana w sposób podobny do innych wyników wyszukiwania.

Zarówno w pierwszym jak i drugim przykładzie, po kliknięciu w reklamę użytkownik zostanie przekierowany w zdefiniowane przez nas miejsce. Może to być wyłącznie strona w obrębie YouTube – strona kanału YouTube lub strona odtwarzania dowolnego filmu z kanału w YouTube. Niestety nie jest możliwe kierowanie użytkowników do strony zewnętrznej. Z drugiej strony to zrozumiałe, ponieważ ten format reklamowy służy do prezentowania filmów, które są osadzone w YT, więc kierowanie na inne strony internetowe mijałoby się z przeznaczeniem tej reklamy. A cel jest prosty – promowanie treści z kanału! W przypadku reklamy Trueview Discovery możliwe jest pozyskanie bardzo wielu subskrypcji kanału. Do budowania zasięgu kampanii, który analizować można pod kątem wyświetleń i obejrzeń możesz wykorzystać inny format reklamowy, o którym więcej napiszę w dalszej części, omawiając szerzej reklamy pomijalne i niepomijalne.

Reklama InStream

Trueview In-stream to jedna z najczęściej emitowanych reklam video. Zobaczyć możesz ją przed, w trakcie lub po odtworzeniu oglądanego filmu. W dodatku reklamy In-Stream mogą następować po sobie jedna po drugiej. Ten typ reklamy video może mieć różną długość prezentowanego materiału filmowego. W dodatku większość reklam można pominąć po 5 sekundach, a inne trzeba obejrzeć do końca. Na przestrzeni lat podstawowy format reklamowy Trueview InStream ewoluował i obecnie można wykorzystywać znacznie więcej różnych typów tej reklamy.

Zapoznaj się z najważniejszymi formatami reklam InStream:

– Reklama pomijalna. Ten format można pominąć już po 5 sekundach. Jest najpopularniejszym formatem reklamowym.

– Niepomijalna reklama 6 sekundowa, czyli tzw. Bumper Ad lub reklama w przerywniku. Nie da się jej pominąć.

– Niepomijalna reklama 15 sekundowa.

– Sekwencja reklam wideo to format, który służy do opowiedzenia historii złożonej z kolejno następujących po sobie filmów. Kolejność definiowana jest przez nas i sami decydujemy co użytkownik zobaczy w kolejnej odsłonie reklamy.

Zalety reklam video na YouTube

– YouTube jest medium, dzięki któremu można dotrzeć do ogromnej liczby odbiorców. Jeżeli chcesz zbudować świadomość marki lub produktu, poinformować potencjalnych klientów o swoich usługach lub produktach to YouTube jest właściwym miejscem by to zrobić.

– Spoty emitowane w YouTube są również uzupełnieniem tradycyjnych kampanii telewizyjnych. Wiadomo, że widownia YouTube w większości skupia osoby młodsze i w średnim wieku, a telewizja w głównej mierze dominowana jest przez osoby w średnim i starszym wieku. Nie jest to zasada, ale młodsze pokolenia chętniej i częściej sięgają po YouTube. Widać to również po kanałach tworzonych na YouTube i tym co zyskuje popularność w tym serwisie wideo. Chcąc dotrzeć do odpowiednich odbiorców marki decydują się bardzo często rozszerzyć działania reklamowe z telewizji również na reklamę video w Internecie, w tym YouTube.

– Dokładny wybór grupy odbiorców – tego nie można zrobić w przypadku kampanii telewizyjnej. W tradycyjnych nośnikach reklamowych reklama emitowana jest do wszystkich. W przypadku YouTube można wybrać użytkowników wg wieku, płci, zainteresowań, tematycznych materiałów, które oglądają. Wiemy też gdzie aktualnie przebywają z dokładnością do miasta, dzielnicy, a nawet węższego obszaru wokół określonej lokalizacji.

Niski koszt dotarcia do grupy docelowej to kolejna zaleta reklamy w YouTube. O ile minimalny próg budżetowy, aby rozpocząć kampanię telewizyjną jest zbyt wysoki dla wielu firm. W przypadku reklamy na YouTube – każdy reklamodawca ma możliwość rozpoczęcia kampanii nawet z małym i mogło by się wydawać nic nie znaczącym budżetem. Otóż możliwa jest reklama spotu video nawet przy budżecie zaledwie kilku złotych dziennie. Koszt obejrzenia video to kilka groszy. Jeżeli na kampanię przeznaczymy 10 zł dziennie to w ciągu miesiąca kampania reklamowa na YouTube wygeneruje około 6 000 obejrzeń zakładając, że średni koszt obejrzenia będzie wynosić 5 groszy.

– Dokładna mierzalność dostarcza cennych informacji. Szczegółowe raporty informują jak dużo osób ogląda reklamę. Ile osób dotrwało to 25%, 50%, 75 % reklamy lub też ile z nich obejrzało ją do końca. To bardzo cenne informacje, które pokazują zaangażowanie odbiorców w oglądanie reklamy video. W panelu Google Ads dostępnych jest bardzo wiele metryk, które pozwolą przeanalizować kampanię i podjąć skuteczne decyzje optymalizacyjne w kampanii.

YouTube to miejsce nie tylko do budowania świadomości marki czy produktu, ale również platforma, na której możesz sprzedać swoje usługi użytkownikom tego serwisu. Coraz częściej YouTube wykorzystywany jest jako narzędzie performance marketingu. Warto jest uwzględniać to medium w prowadzeniu efektywnościowych kampanii Google Ads z uwagi na ogromny zasięg kampanii reklamowej, precyzyjne formy kierowania oraz wysoką skuteczność kampanii reklamowych.

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top