Inwestycje

Remont dworca PKP Stalowa Wola Rozwadów rozpoczęty

dworzec pkp rozwadów kolejowy remont
Fot. R. Pytka

Ponad 12,1 mln zł będzie kosztować remont dworca PKP Stalowa Wola Rozwadów.

Inwestycja, którą w poniedziałek uroczyście zainaugurowano, ma się zakończyć w lecie przyszłego roku.

Głównym celem remontu jest przywrócenie historycznego wyglądu obiektu z końca XIX w.

Jak powiedział podczas uroczystości wiceminister infrastruktury Rafał Weber, który pochodzi ze Stalowej Woli, dworzec w Rozwadowie – dzielnicy miasta, to jeden z obiektów o dużym znaczeniu dla mieszkańców.

„Rozpoczynając przebudowę tego dworca, jednocześnie przywracamy pamięć o roli, jaką odegrała kolej w rozwoju tego regionu. Pragnę wyrazić zadowolenie, że dzięki modernizacji budynek odzyska nie tylko dawny blask, ale także – dzięki zastosowanym nowoczesnym rozwiązaniom technicznym – umiejętnie będzie łączył tradycję ze współczesnością” – dodał.

Weber podkreślił, że remont dworca był inwestycją, na którą długo czekali mieszkańcy Rozwadowa. Zdaniem wiceministra, dzięki remontowi, dworzec będzie perełką tego osiedla.

Weber zaznaczył, że ta inwestycja jest jedną z wielu, jakie są realizowane na Podkarpaciu. „Mieszkańcy naszego regionu chcą mieć sprawny dojazd do Warszawy czy nad morze. Robimy wszystko, aby podróż polskimi kolejami była nie tylko bezpieczna, ale też szybka. Żeby oferta przewoźnika była jak najlepsza” – mówił.

Zapowiedział, że w planach są kolejne inwestycje kolejowe w regionie m.in. w kierunku Przeworska i Przemyśla.

W ocenie Webera, dzięki inwestycjom w infrastrukturę kolejową odbudowuje się rangę tego środka transportu.

Obecna w Stalowej Woli wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że to kolejna inwestycja, która została dofinansowana ze środków unijnych – z programu Infrastruktura i Środowisko.

„Dzięki znaczącemu wsparciu ze środków unijnych uzupełnionych o środki krajowe dworzec Stalowa Wola Rozwadów odzyska swój historyczny wygląd. Renowacja zostanie przeprowadzona z wielką dbałością i poszanowaniem detali architektonicznych. Dworzec stanie się jednocześnie bardziej nowoczesny, funkcjonalny i bezpieczny” – powiedziała.

Jarosińska-Jedynak zwróciła uwagę, że na szczególną uwagę zasługują rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska, a także poprawie dostępności dla osób o szczególnych potrzebach i o ograniczonej możliwości poruszania się.

Jak podała wiceminister, w sumie wartość 114 inwestycji kolejowych, które są współfinansowane ze środków unijnych to ponad 1,1 mld zł. Z tego dofinansowanie unijne wynosi ponad 700 mln zł.

Historia dworca w Rozwadowie sięga 1888 roku. Wtedy też, przy okazji budowy linii kolejowej pomiędzy Rozwadowem a Dębicą, wybudowano jego część północną wraz z łącznikiem, natomiast pod koniec XIX wieku powstała część południowa o bliźniaczym wyglądzie, wzniesiona przy okazji uruchomienia linii kolejowej pomiędzy Rozwadowem a Przeworskiem. Dziś stanowi on jeden budynek, które przejdzie kompleksową przebudowę.

Renowacji zostanie poddana m.in. elewacja wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi, m.in. gzymsami czy opaskami dookoła okien i drzwi. Kolorem dominującym będzie beż. Detale zostaną utrzymane w odcieniu starej bieli, a odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa będzie ciemnobrązowa.

dworzec pkp rozwadów wygląd nowy remont

Tak ma wyglądać nowy dworzec PKP w Rozwadowie

Kolorystka elewacji będzie współgrała z nowym, wykonanym z dachówki karpiówki dachem o kolorze wypalanej gliny.

Hol pełniący funkcję poczekalni będzie mieścił się na parterze północnej części budynku. W wystroju wnętrza postawiono na połączenie elementów historycznych z nowoczesnością. Zaplanowano rekonstrukcję historycznej posadzki złożonej z kwadratowych beżowych płytek, którą uzupełnią ornamentalne płytki w kolorze beżowym i czerwonym.

W holu podróżni znajdą ergonomiczne ławki, kosze, gabloty z rozkładem jazdy pociągów oraz elektronicznie tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W jego sąsiedztwie zaprojektowano pomieszczenie kasy biletowej, toalety oraz niewielki lokal komercyjny. Tuż nad przestrzenią obsługi podróżnych, na pierwszym piętrze, zaplanowano pomieszczenia dla spółek kolejowych oraz posterunek Straży Ochrony Kolei. Pozostałe przestrzenie, zarówno na parterze i piętrze zajmą lokale na wynajem.

Remont będzie kosztować ponad 12,1 mln zł i zakończyć ma się latem przyszłego roku.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top