News

Robot da Vinci już rok służy mieszkańcom Podkarpacia

robot da vinci podkarpackie zabieg operacja

Posłowie, lekarze, naukowcy, przedstawiciele Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, a także Uniwersytetu Rzeszowskiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, firmy Synektik spotkali się, by podsumować pierwszy rok działania w strukturze rzeszowskiego szpitala Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.

Operacje z użyciem robota da Vinci rozpoczęły się w szpitalu na Szopena w kwietniu 2021 roku.

W ciągu roku przeprowadzono tam ponad 200 operacji urologicznych oraz kilkanaście ginekologicznych.

Marszałek Władysław Ortyl przedstawił historię kilku lat starań samorządu województwa o to, aby zabiegi z użyciem robota chirurgicznego mogły się odbywać na Podkarpaciu i być dostępne dla mieszkańców regionu.

Powstanie robotów medycznych to jedno z największych osiągnięć współczesnej technologii oraz ważny krok naprzód w leczeniu onkologicznym. Z ich pomocą inwazyjne operacje, wymagające wyjątkowej precyzji, stały się prostsze, bezpieczniejsze i mniej obciążające dla pacjentów.

Da Vinci, to maszyna złożona z czterech ramion oraz konsoli, przy której chirurg steruje ruchami robota. Trzy ramiona wyposażone są w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne, czwarte ma wbudowaną kamerę endoskopową, generującą trójwymiarowy obraz HD w 10-krotnym powiększenie optyczne i 4 krotne powiększenie cyfrowe. Dzięki niej operator widzi z dokładnością każdy milimetr operowanej tkanki.

Po operacji robotycznej pacjent ma zminimalizowaną ilość urazów, bardzo szybko wychodzi ze szpitala i szybciej wraca do zdrowia. Z wykorzystaniem da Vinci na świecie przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych. Jego zastosowanie jest szczególnie cenne w onkologii, przede wszystkim w operacjach nowotworów prostaty, trzonu macicy, jelita grubego, ale także pęcherza moczowego czy raka nerek.

W Polsce istnieje w tej chwili 17 ośrodków wykorzystujących robota da Vinci. Jedyny robot da Vinci na Podkarpaciu wykorzystywany jest w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

W ciągu jednego roku w jego asyście przeprowadzono ponad 200 operacji, co w skali całego kraju stawia ośrodek w ścisłej czołówce. Dzięki wykorzystaniu robota pacjenci mają dostęp do światowych technologii.

W rzeszowskim szpitalu w tej chwili dzięki pomocy da Vinci wykonywane są operacje urologiczne i ginekologiczne.

źródło: podkarpackie.pl

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top