News

Rodzina Ulmów patronem województwa podkarpackiego

ulmowie patron podkarpacie
fot. A. Magda

Rodzina Ulmów. Błogosławieni Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci zostali patronami województwa podkarpackiego.

Fakt ten ogłoszono podczas uroczystej sesji w Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Prezydent Andrzej Duda w liście przypomniał o beatyfikacji rodziny Ulmów, podkreślając ich męczeństwo jako symbol wiary i człowieczeństwa.

Marszałek Władysław Ortyl zaznaczył, że Ulmowie są wzorem godności i wartości, które kształtują region.

Wojewoda Teresa Kubas-Hul podkreśliła, że rodzina Ulmów, ratując Żydów, stała się symbolem poświęcenia i moralnego obowiązku.

Metropolita Adam Szal dziękował za inicjatywę ustanowienia Ulmów patronami i podkreślał ich znaczenie jako wzór dla rodzin.

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma przypomniał o Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. W stanowisku podkreślono, że region staje się depozytariuszem pamięci o Polakach ratujących Żydów.

Inicjatywa ustanowienia Rodziny Ulmów Patronami Województwa Podkarpackiego pochodziła od organizacji katolickich archidiecezji przemyskiej oraz diecezji rzeszowskiej, tarnowskiej i zamojsko-lubaczowskiej. W grudniu 2023 roku radni województwa przyjęli uchwałę intencyjną, uznając, że Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi są idealnymi kandydatami na patronów. Następnie zwrócono się do metropolity przemyskiego, abp. Adama Szala, z prośbą o skierowanie wniosku do Stolicy Apostolskiej, co potwierdził dekret z 5 kwietnia 2024 roku.

Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku za ukrywanie Żydów. Ten dzień obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W 1995 roku Instytut Yad Vashem uhonorował ich tytułem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. W 2016 roku otwarto w Markowej Muzeum Polaków ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów, a w 2023 roku rodzina została beatyfikowana. Uroczystość odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej, z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i kardynała Marcello Semeraro.

Rok 2023 był na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Ulmów, a rok 2024 jest Rokiem Rodziny Ulmów w całym kraju. Obchodzona jest także 80. rocznica ich męczeńskiej śmierci.

W marcu 2024 roku Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię Rodziny Ulmów, co jest kolejnym krokiem w upamiętnianiu ich heroizmu.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top