Poradnik

Różnica między zadatkiem a zaliczką

zadatek zaliczka różnica

Jednym z zabezpieczeń umowy, a konkretnie częściowej płatności na poczet przyszłego zamówienia, jest zaliczka lub zadatek. Choć mogą się wydawać podobne, istnieje między nimi kluczowa różnica, szczególnie widoczna w skutkach ich przekazania, o której warto wiedzieć.

Zadatek i zaliczka są często mylone. Brak odpowiedniej wiedzy na temat ich znaczenia może prowadzić do niekorzystnych konsekwencji finansowych, bez względu na to, czy jest się stroną wręczającą, czy otrzymującą zadatek lub zaliczkę jako część ustalonej kwoty do zapłaty.

Czym jest zadatek?

Zadatek to instytucja prawa cywilnego, uregulowana w art. 394 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, zadatek wręczany przy zawarciu umowy oznacza, że w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczania dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zatrzymać otrzymany zadatek. Jeśli sama go wręczyła, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Jeśli umowa zostanie wykonana, zadatek jest zawsze zaliczany na poczet świadczenia strony, która go wręczyła, co oznacza, że kwota do zapłaty jest pomniejszona o wysokość zadatku. Jeśli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek musi zostać zwrócony. Należy go również zwrócić w przypadku rozwiązania umowy oraz niewykonania umowy z przyczyn, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności. W takich sytuacjach nie ma możliwości żądania dwukrotności zadatku.

Zadatek pełni przede wszystkim funkcję gwarancyjną: zwiększa prawdopodobieństwo wykonania umowy, dyscyplinuje strony, a w przypadku niewykonania umowy działa jak odszkodowanie. Strona, która otrzymuje zadatek, ma prawo go zatrzymać, jeśli druga strona nie wykona reszty umowy. Wręczający zadatek ma natomiast prawo żądać dwukrotności zadatku, jeśli umowa nie zostanie wykonana przez stronę, która zadatek przyjęła.

Czym jest zaliczka?

Zaliczka, w przeciwieństwie do zadatku, nie jest uregulowana w Kodeksie Cywilnym i obejmuje wyłącznie pieniądze. Zaliczka nie pełni funkcji gwarancyjnej, może być wpłacona jedynie jako część zapłaty ustalonej wcześniej kwoty wynikającej z umowy. W przypadku niewykonania umowy zaliczka podlega zwrotowi.

Zaliczka a zadatek – podobieństwa i różnice

Zaliczka i zadatek różnią się głównie skutkami ich wpłacenia. Mimo różnic w zasadach zwrotu w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, mają też cechy wspólne: część ustalonej kwoty jest wypłacana przed realizacją zlecenia (po podpisaniu umowy), a w przypadku wykonania umowy, zarówno zaliczka, jak i zadatek są zaliczane na poczet ustalonego wynagrodzenia.

W sytuacji niewykonania umowy przez jedną ze stron, zaliczka zawsze podlega zwrotowi w całości. Zadatek natomiast może być zatrzymany, jeśli umowa nie zostanie zrealizowana z przyczyn leżących po stronie wpłacającej, lub zwrócony w dwukrotnej wysokości, jeśli to strona przyjmująca zadatek nie wykona umowy.

Bilbiografia:

https:// faktoria.pl/porady/zadatek-a-zaliczka-roznice-podobienstwa-ktora-forma-jest-korzystniejsza/
https:// muvon.pl/zaliczka-a-zadatek-wszystko-co-musisz-wiedziec/
Notariusz Wrocław  – strona internetowa
https:// pep.pl/poradnik/zadatek-a-zaliczka-czy-znasz-roznice-miedzy-nimi/

Materiał sponsorowany

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top