Biznes

Rozproszony Inkubator, czyli wsparcie dla ukraińskich firm. Jak z tego skorzystać?

rozproszony inkubator ukraina rarr

Rozproszony Inkubator to wsparcie dla ukraińskich firm, które chcą prowadzić działalność na Podkarpaciu.

W projekcie uczestniczą podkarpackie firmy, samorządy i uczelnie, które oferują pomoc dla ukraińskiego biznesu.

Pomysłodawcą inkubatora, który już działa, był marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, który przypomniał w piątek, że głównym zadaniem projektu jest kompleksowa oferta pomocy skierowana do ukraińskiego biznesu. „Wiemy, że firmy u naszego wschodniego sąsiada, w związku z wojną, borykają się z wieloma problemami” – dodał.

Rozproszony Inkubator koordynuje Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego (RARR).

W ramach oferty dla ukraińskich firm dostępne są takie usługi jak coworking, mentoring, wsparcie finansowe, podatkowe czy przestrzeń produkcyjna.

Ukraińscy przedsiębiorcy mogą skorzystać też m.in. ze wsparcia w poszukiwaniu odpowiedniej nieruchomości do prowadzenia działalności, doradztwa w zakresie możliwej do uzyskania pomocy publicznej, wsparcia w kontaktach z administracją centralną i lokalną oraz z informacji na temat warunków prowadzenia działalności w Polsce.

Wśród firm, które tworzą inkubator są osoby oraz instytucje z otoczenia biznesu m.in. inkubatory przedsiębiorczości, uniwersytety, instytucje badawcze, organizacje świadczące usługi prawne, konsultingowe i finansowe. Są też samorządy m.in. Rzeszowa, Przemyśla i Lubaczowa.

Obecnie Rozproszony Inkubator tworzy osiemnaście podmiotów z całego województwa podkarpackiego.

Zdaniem prezesa RARR Mariusza Bednarza, inkubator daje możliwość ukraińskim firmom na zdobycie doświadczenie w prowadzeniu biznesu na rynku europejskim. Bednarz dodał, że zainteresowane firmy mogą kontaktować się z RARR lub z którymś z partnerów działających w inkubatorze.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top