Biznes

Ruszył nabór do programu 'Mój elektryk’ dla firm i instytucji

samochód elektryczny wodór program mój elektryk dofinansowanie firma

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczął dzisiaj nabór wniosków o dofinansowanie zakupu pojazdów elektrycznych od podmiotów innych niż osoby fizyczne, podał Fundusz.

Tym samym uruchomiony został trzeci i ostatni komponent projektu wspierającego rozwój elektromobilności w Polsce – po wcześniejszym zapewnieniu dotacji dla indywidualnych nabywców „elektryków” oraz włączeniu do programu banków i firm leasingowych zainteresowanych dystrybucją dopłat do leasingu pojazdów zeroemisyjnych. Jednocześnie NFOŚiGW poinformował o podwyższeniu tegorocznego budżetu programu o 200 mln zł, do 700 mln zł.

Przedsiębiorstwa i podmioty instytucjonalne mogą ubiegać się o bezzwrotne dotacje do zakupu samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem (kategorii M1, N1 oraz L1e-L7e) od dzisiaj (22 listopada 2021 r.) do 30 września 2025 r., o ile wcześniej nie wyczerpie się budżet programu „Mój elektryk”.

Do występowania o dopłaty uprawnione są: firmy, jednostki sektora finansów publicznych, instytuty badawcze, stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie, rolnicy indywidualni oraz kościoły i inne związki wyznaniowe, wymieniono.

Wsparciem może być objęty zakup zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych o zeroemisyjnym napędzie (elektrycznych lub wodorowych). Dla osobowych „elektryków” firmowych przewidziano dotację w wysokości 18 750 zł lub 27 000 zł, jeśli deklarowany roczny przebieg pojazdu wyniesie co najmniej 15 tys. km. W przypadku samochodów dostawczych dotacja jest wyższa, w zależności od przebiegu rocznego – do 50 tys. zł lub do 70 tys. zł, maksymalnie do 20% lub do 30% kosztów kwalifikowanych kupna samochodu. NFOŚiGW oferuje również wsparcie w wysokości do 4 tys. zł (nie więcej niż 3% kosztów kwalifikowalnych) dla elektrycznych pojazdów dwu- trój- i czterokołowych stosowanych do celów gospodarczych. Poza pojazdami osobowymi (kategoria M1) nie obowiązują limity cenowe, podkreślono.

„Na dotacje do pojazdów zeroemisyjnych przeznaczyliśmy dodatkową pulę pieniędzy w wysokości 200 mln zł, zwiększając tym samym tegoroczny budżet programu 'Mój elektryk’ do 700 mln zł” – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski, cytowany w komunikacie.

Dofinansowanie z NFOŚiGW ma formę refundacji, czyli dotyczy już zrealizowanych zakupów samochodów elektrycznych lub wodorowych.

Według danych z 22 listopada br., w generatorze wniosków w NFOŚiGW było 1 226 wniosków na łączną kwotę 26,13 mln zł, w tym od posiadaczy Karty Dużej Rodziny (KDR) – 290 wniosków na kwotę 7,83 mln zł, podsumowano. (ISBnews)

Znamy już daty powstania pierwszych Stref Czystego Transportu w Polsce. W związku z tym, myśląc o nowym aucie, warto przejrzeć oferty samochodów elektrycznych. Dodatkowym argumentem przemawiającym za zmianą auta na elektryka jest państwowy program dotacji Mój Elektryk, który umożliwia otrzymanie dopłaty do wynajmu długoterminowego nowego pojazdu.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top