Inwestycje

Ruszyła rozbudowa drogi Rzeszów-Jasionka

rzeszów-jasionka rozbudowa drogi lotnisko
fot. A. Magda

Ruszyła rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 878 na odcinku Rzeszów-Jasionka.

Ta ważna inwestycja przyczyni się do zwiększenia przepustowości ruchu ze stolicy Podkarpacia w kierunku północnym i przełoży się na rozwój społeczno-gospodarczy całego obszaru.

13 lipca dokonano uroczystego „wbicia łopaty” pod przebudowę drogi.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 878 Rzeszów-Jasionka jest obecnie największą inwestycją drogową w perspektywie lat 2014-2020 realizowaną przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

rzeszów-jasionka rozbudowa drogi 878

fot. Anna Magda

Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 wynosi ponad 95 mln zł, co stanowi aż 85% kosztów kwalifikowanych. Wartość projektu ogółem to ponad 124 mln zł, natomiast wkład własny z budżetu województwa opiewa na kwotę ponad 28 mln zł.

Symbolicznego „wbicia łopaty” dokonali między innymi: marszałek Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki – Ewa Leniart, zastępca prezesa PARP – Paweł Olejnik, wójt Trzebowniska – Lesław Kuźniar oraz Grzegorz Domaradzki – dyrektor oddziału Budownictwa Infrastrukturalnego Południe Budimex.

Marszałek Władysław Ortyl nie krył zadowolenia z faktu rozpoczęcia tej ważnej dla województwa modernizacji:

To kolejna inwestycja, która poprawi jakość komunikacji w naszym regionie i będzie służyć nie tylko mieszkańcom Rzeszowa, ale też gminy Trzebownisko. Jesteśmy w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym i ważne jest, aby ten obszar miał spójną politykę i działania, jeśli chodzi o rozwój i jakość infrastruktury. Dzięki tej drodze skróci się czas dojazdu do lotniska, ale też dojazd do pracy dla wszystkich, którzy pracują w strefie ekonomicznej. Cieszę się, że udało się wykorzystać ostatnie pieniądze z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, co przełoży się na pozytywny efekt w postaci nowej drogi – mówił marszałek.

Nowa droga skróci czas przejazdu pomiędzy Rzeszowem a Portem Lotniczym i strefą ekonomiczną w Jasionce oraz węzłem S-19, ale także poprawi bezpieczeństwa ruchu kierowców, pieszych i rowerzystów.

Pięciokilometrowy odcinek będzie miał cztery pasy ruchu oraz zyska ścieżki pieszo-rowerowe i obustronne chodniki. Powstaną tam także dwa ronda, most na rzece Mrowla, zatoki autobusowe i nowe oświetlenie.

Inwestorem w imieniu województwa podkarpackiego jest Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. Wykonawcą jest firma Budimex S.A z siedzibą w Warszawie, a inżynierem kontraktu jest ZDI sp. z o o z siedzibą w Zamościu.

źródło: podkarpackie.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top