Biznes

Rząd chce rozszerzyć wsparcie dla firm, których nie obejmuje system PKD

tarcza branżowa pkd galeria handlowa pomoc

Rząd chce rozszerzyć wsparcie dla firm dotkniętych pandemią, których nie obejmuje system PKD, w tym podmiotom działającym w galeriach handlowych – powiedział w trakcie konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i pracy Jarosław Gowin. Dodał, że pomoc z tzw. tarczy branżowej wydłużona zostanie na luty.

„Pracujemy nad dalszymi sposobami skutecznego wspierania tych przedsiębiorców, których nie obejmuje system kodów PKD. (…) Sposobem na kierowanie tej pomocy były do tej pory kody PKD i, generalnie rzecz biorąc, tak pozostanie. Natomiast szukamy sposobów na uszczelnienie luk w tym systemie i na objęcie pomocą również innych form działalności gospodarczej” – dodał.

„Szukamy sposobu na to, by organizacjom pozarządowym, które prowadzą działalność gospodarczą, ale nie mają swojego PKD udzielić pomocy. Podobnie będzie ze wsparciem dla przedsiębiorców w galeriach handlowych. W tym przypadku rozważmy rozważamy pomoc nie na podstawie PKD (…), ale na podstawie umowy najmu na przestrzeń galerii” – dodał.

W trakcie późniejszej sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku Gowin poinformował, że jego resort prowadzi prace nad udzieleniem wsparcia najemcom w galeriach handlowych, którzy do tej pory nie byli objęci tarczą branżową.

„Chcielibyśmy, aby system pomocy był oparty np., o oświadczenie przedsiębiorcy o podleganiu zamknięciu (działalności – PAP) na terenie galerii handlowej. Nie PKD, tylko oświadczenie. Zachowane byłby wtedy wszystkie warunku z tarczy branżowej dotyczące spadku przychodów. (…) Mam nadzieję, że w wkrótce (…) będziemy w stanie przedstawić konkretne propozycje” – powiedział.

Gowin poinformował ponadto, że pomoc w ramach tzw. tarczy branżowej będzie obowiązywała również w lutym, a rząd pracuje nad rozporządzeniem w tej sprawie.

Tarcza branżowa obejmuje 54 branże, które mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS r., jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, dotację do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Do tej pory wsparcie obejmowało okres: listopad i grudzień 2020 r. oraz styczeń 2021 r. (PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top