Biznes

Rząd dokapitalizuje Hutę Stalowa Wola (HSW) i Autosan. Łącznie w kwocie 1,8 mld zł

hsw huta stalowa wola autosan morawiecki

Stalowa Wola/HSW. Podjąłem decyzję o dokapitalizowaniu całego konsorcjum Huta Stalowa Wola w wysokości 600 mln zł; kolejne wsparcie to będzie 1 mld 200 mln zł, w tym m.in. 100 mln zł na dokapitalizowanie Autosanu.

Tak powiedział w środę w Hucie Stalowa Wola premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił na konferencji prasowej, że „polskie państwo dokonuje ogromnych zamówień w polskich zakładach, w polskich fabrykach, tam gdzie tradycja produkcji broni była największa, ale również tam, gdzie ta tradycja była zanikająca lub nie było jej wcale”.

„Tworzymy nowy, potężny potencjał produkcji w kraju (…). Po pierwsze dokapitalizujemy, dajemy kapitał z budżetu państwa polskiego do polskich fabryk, do polskich zakładów produkcji” – powiedział Morawiecki. Podkreślił, że jest to możliwe, dzięki silnym finansom publicznym i uzdrowieniu budżetu.

„Już podjąłem decyzję o dokapitalizowaniu całego konsorcjum Huta Stalowa Wola w wysokości 600 mln zł, to jest pierwsza transza, pierwsza rata można powiedzieć” – zaznaczył Morawiecki.

Jak dodał, kolejne wsparcie „to będzie 1 mld 200 mln zł nie tylko tutaj w Stalowej Woli, ale także np. 100 mln zł na dokapitalizowanie Autosanu na Podkarpaciu po to, aby można było produkować niszczyciele czołgów”.

-Zwiększamy moce produkcyjne Huty Stalowa Wola w zakresie produkcji Krabów na potrzeby polskiej armii, a także na eksport – powiedział szef rządu. Wskazywał, że właśnie w tym miejscu powstają m.in. armatohaubice Krab. – Dzisiaj zwiększyliśmy zamówienie do 48 sztuk, ale Huta Stalowa Wola jest w stanie produkować 50 Krabów rocznie. Zwiększamy maksymalnie produkcję na potrzeby polskiej armii, która musi być tak silna, żeby nikt nie poważył się, aby Rosja nie poważyła się na atak na Polskę – dodał Mateusz Morawiecki.

Będą to także Kraby przygotowywane na eksport. – Jest to produkt dzisiaj bardzo pożądany na całym świecie – podkreślił. Premier mówił też o konieczności wycofywania posowieckiego, przestarzałego sprzętu wojskowego. – Część z tego sprzętu trafia na Ukrainę – mówił.

hsw morawiecki huta stalowa wola

fot. Filip Kłęk

Huta Stalowa Wola S.A. (HSW) to jeden z największych i najważniejszych zakładów polskiego przemysłu zbrojeniowego; wchodzi ona w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

W zakładzie powstają m.in. armatohaubice Krab, wyrzutnie rakiet Langusta oraz samobieżne moździerze Rak. W przyszłości w HSW powstawać mają także bojowe wozy piechoty Borsuk, które zastąpią w polskiej armii poradzieckie wozy BWP-1; obecnie trwają testy nowej konstrukcji.

Z początkiem czerwca ubiegłego roku Ukraina podpisała z Hutą Stalowa Wola rekordowy kontrakt na armatohaubice Krab. Są produkowane na licencji koreańskiej (podwozie) i brytyjskiej (wieża z armatohaubicy AS-90 brytyjskiego Vickersa). Lufy obecnie powstają w Stalowej Woli. W zakładzie mają być także produkowane bojowe wozy piechoty Borsuk.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top