News

Rząd przedłuża obowiązujące restrykcje, luzuje w niektórych obszarach

Rząd przedłuża obowiązujące restrykcje, luzuje w niektórych obszarach 1
fot. facebook.com/MZGOVPL

Od 6 do 25 czerwca rząd przedłuża obowiązujące restrykcje epidemiczne oraz luzuje w niektórych obszarach, np. zwiększa liczbę osób mogących brać udział w imprezach masowych, otwiera branżę eventową z limitami osób – poinformował w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„W okresie od 6 czerwca do 25 czerwca będą przedłużone w tej chwili obowiązujące reguły i reżim sanitarny. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na takie zmiany może nie o fundamentalnym charakterze, które korygują to, co do tej pory regulowało zasady sanitarne. (…) Najważniejszym zagadnieniem jest to, że przywracamy możliwość prowadzenia targów, konferencji i wystaw z tym samym limitem, który dotyczy zdarzeń, eventów w obiektach zamkniętych, gdzie jedna osoba przypada na 15 m. kw” – powiedział Niedzielski.

Ponadto rząd zezwolił na otwarcie sal zabaw z limitem 1 os. na 15 m. kw.

Limit dot. imprez i zgromadzeń został zwiększony do 150 osób (do tej pory 50 os.).

W transporcie zbiorowym limit osób zostanie zwiększony do 75 proc. obłożenia z obowiązkiem zakrywania ust i nosa.

Do wszystkich limitów, również obecnie obowiązujących, nie są wliczane osoby w pełni zaszczepione.

W zależności od sytuacji epidemicznej szczegóły luzowania mogą podlegać korektom.

Niedzielski poinformował, że zasady epidemiczne na okres 26 czerwca – 31 sierpnia zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu. (PAP Biznes)

Rząd przedłuża obowiązujące restrykcje, luzuje w niektórych obszarach 2

Grafika MZ

Mutacje są głównym ryzykiem, z jakim mamy do czynienia w kraju – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski podsumowując bieżącą sytuację epidemiczną w Polsce. Przyznał też, że obecnie luzowanie obostrzeń nie przynosi negatywnych skutków.

Podczas konferencji szef resortu zdrowia podsumowywał sytuację epidemiczną w Polsce. „Pierwszy wniosek, to jest oczywiście taki, że sytuacja się zdecydowanie poprawia, a drugi wniosek, że to systematyczne luzowanie, z jakim mamy do czynienia od ponad półtora miesiąca, nie wywołuje negatywnych skutków w postaci przyśpieszania pandemicznego – cały czas mamy do czynienia ze spadkiem i to ze spadkiem, który ma wysoką dynamikę” – przekazał.

Obserwujemy spadek liczby zakażeń i hospitalizacji, coraz mniejszy jest również odsetek pozytywnych testów na Covid-19; można powiedzieć, że pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach – mówił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej podsumował aktualną sytuację epidemiczną w kraju. Zwrócił uwagę na spadającą liczbę zakażeń, liczby hospitalizacji oraz że coraz mniejsza jest „trafialność” testów, czyli odsetek pozytywnych testów na koronawirusa.

Jak wskazał, „dzisiejszy wynik” to ok. 600 zakażeń przy ok. 55 tys. przeprowadzonych badań. „To pokazuje, że odsetek trafialnych badań jest mniej więcej 1-procentowy. To rzeczywiście wielkości stosunkowo najmniejsze, z jakimi mieliśmy do czynienia w trakcie całej epidemii” – zauważył. (PAP)

Od wtorku do środy rano Polacy pobrali ponad 400 tys. certyfikatów covidowych – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, ma negatywny wynik testu COVID-19 lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

„Wczoraj uruchomiliśmy unijny certyfikat covidowy. Ma on postać elektroniczną i tradycyjną, wydrukowaną” – wskazał szef MZ. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top