News

Rząd skraca okres kwarantanny do 7 dni. Wprowadza darmowe testy do aptek

test koronawirus apteka za darmo kwarantanna

Rząd skraca okres przebywania w kwarantannie do 7 dni od 24 stycznia, a od 27 stycznia wprowadza do aptek darmowe testy antygenowe na Covid-19 – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Każdy zarażony koronawirusem powyżej 60 r. życia będzie mógł liczyć zbadanie przez lekarza pierwszego kontaktu w ciągu 48 h od stwierdzenia zakażenia.

„Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. (…) Zwiększamy możliwości testowania, od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece, duża powszechność testowania” – powiedział premier w trakcie konferencji prasowej.

„Dodatkowy element walki z Covid-19 – najbardziej narażeni na zgon są seniorzy, osoby powyżej 60 r. życia. Dlatego wdrażamy mechanizm, procedurę, że każdy kto jest przetestowany pozytywnie (powyżej 60 r. życia – PAP), każdy pacjent, obywatel, który ma koronawirusa będzie mógł być w ciągu 48 godzin zbadany, także w domu, przez lekarza pierwszego kontaktu” – dodał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski doprecyzował, że skrócona kwarantanna będzie obowiązywać od poniedziałku 24 stycznia, a o kwestii ewentualnej możliwości skrócenia kwarantanny dla osób, które już ją odbywają, rząd poinformuje w osobnym komunikacie.

Niedzielski doprecyzował również, że prawo do zbadania będą mieli zakażeni koronawirusem powyżej 60 r. życia. Z informacji podanych na Twitterze KPRM wynika, że lekarz POZ będzie miał obowiązek przeprowadzenia badania takiej osoby.

Testy antygenowe, o których informował premier na konferencji, będą mogły być przeprowadzane w aptekach spełniających odpowiedni standard bezpieczeństwa, m.in. posiadających oddzielne pomieszczenie.

Premier polecił administracji publicznej i samorządowej przejście w tryb pracy lub hybrydowy tryb pracy. Zaapelował również o wprowadzenie tego rozwiązania przez przedsiębiorców.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top