News

Rząd zamierza uprościć wędkowanie w Polsce. Planuje odejść od kart wędkarskich

wędkarstwo zmiany karta wędkarska

Ministerstwo Infrastruktury zamierza uprościć wędkowanie w Polsce, planuje odejść od kart wędkarskich i wprowadzić jedną opłatę dopuszczającą do wędkowania – poinformował na piątkowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

„Pierwszą zasadniczą zmianą, którą już od początku roku zaproponowaliśmy to jest wprowadzenie jednej opłaty na wszystkie akweny, które znajdują się w jurysdykcji Wód Polskich to jest 250 zł” – powiedział wiceminister.

Dodał, że program, który został przygotowany i nowe rozwiązania, mają na celu przede wszystkim zmniejszenie kosztów wędkowania, uproszczenie sposobu wędkowania i sposobu pozyskiwania pozwoleń wędkarskich oraz popularyzację wędkowania.

Wiceminister poinformował też, że w Wodach Polskich utworzono specjalny departament rybacki, który ma za zadanie przygotowanie rozwiązań, które wyjdą naprzeciw wędkarzom i będą promować wędkarstwo. Departament będzie też dbał o ochronę środowiska, dobry stan wód w zakresie ich zasobów. Chodzi przede wszystkim o zarybienia.

„W tym roku Wody Polskie przeznaczają 5 mln zł na dodatkowe zarybienia na akwenach i to nie tylko na naszych akwenach. Szeroko zapraszamy do współpracy użytkowników wód, którzy chcieliby się włączyć w ten program” – powiedział Gróbarczyk.

Ponadto zadaniem departamentu będzie współpraca z organizacjami społecznymi i zwiększenie bioróżnorodności w polskich akwenach śródlądowych.

Obecny na konferencji prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że trwają prace, aby pozwolenie na wędkowanie można będzie zainstalować w aplikacji mObywatel.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top