Inwestycje

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg: dodatkowe 2 mld zł na drogi gminne i powiatowe

drogi powiatowe gminne 2022 pieniądze rfrd

O realizacji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg mówili dziś w Rzeszowie sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, posłowie na Sejm RP Tadeusz Chrzan i Adam Śnieżek oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Będą zmiany w ustawie o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber poinformował o zmianach w ustawie o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Nowe przepisy pozwolą na dostosowanie zasad funkcjonowania funduszu do aktualnych potrzeb dotyczących dofinansowania samorządowej infrastruktury drogowej.

Najważniejsza kwestia to nowe środki finansowe. Dodatkowo w roku 2022 zostanie rozdysponowane 2 mld zł. Chcemy, aby te środki zostały przeznaczone na drogi gminne i powiatowe – po pierwsze na ich remont, a także na infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, w tym budowę chodników, ciągów pieszo-rowerowych, doświetlenia przejść dla pieszych, budowę bezpiecznych skrzyżowań, zatoczki autobusowe. Zakładamy, że ustawa wejdzie w życie w sierpniu tego roku tak, aby wojewodowie mogli już we wrześniu ogłosić dodatkowy nowy nabór dla gmin i powiatów – mówił minister.

Widzimy, jak pozytywnie jakość dróg wpływa na wzrost poziomu życia mieszkańców. Inwestycje, które zostały w ostatnich latach wykonane procentują. Jest bezpieczniej, sprawniej, ale też  otwierają one nowe tereny gospodarcze, nowe tereny pod inwestycje – dodał minister Weber.

W dzisiejszej konferencji prasowej uczestniczyli  również członkowie Sejmowej Komisji Infrastruktury – posłowie na Sejm RP Tadeusz Chrzan i Adam Śnieżek.

Od początku trwania programu, od 2019 r. na Podkarpacie trafiło niemal 900 mln zł – przypomniał poseł Tadeusz Chrzan. – Projekty, które są realizowane lub zostały zrealizowane to ponad 1200 km dróg.

Drogi to krwioobieg gospodarki. Rozwój tras szybkiego ruchu, rozwój autostrad oraz dróg typu S mamy bardzo szybki, przykładem tego jest również Podkarpacie – dodał.

Głos zabrał również poseł na Sejm RP Adam Śnieżek.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to nie jest jedyny fundusz, który służy inwestycjom drogowym w naszym województwie. To także Program Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu, w  ramach którego samorządy otrzymały ogromne środki na budowę dróg. Rozmiar inwestycji drogowych w województwie podkarpackim jest ogromny. To historyczny moment, w którym tworzy się nowoczesna, wysokiej jakości sieć dróg i to będzie mocna podstawa do przyspieszenia rozwoju naszego regionu – powiedział.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top