News

Rzecznik PiS: jesteśmy otwarci na wspólny start z Pawłem Kukizem z list PiS

pis kukiz wspólne wybory lista
fot. archiwum

Jesteśmy otwarci na wspólny start z Pawłem Kukizem z list PiS – powiedział PAP rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Kukiz stawia warunek dotyczący m.in. przyjęcia ustawy o sędziach pokoju.

„Jesteśmy otwarci na wspólny start z Pawłem Kukizem” – powiedział PAP Fogiel i dodał, że Kukiz otrzymał ze strony Prawa i Sprawiedliwości propozycję startu ze wspólnej listy w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

W rozmowie z PAP Paweł Kukiz odniósł się do propozycji PiS. „Nie będę rozmawiał o wspólnym starcie do momentu, kiedy nie zostanie uchwalona ustawa o sędziach pokoju i zmiana ustawy o referendach lokalnych, która obniża próg frekwencyjny przy odwołaniu burmistrza, wójta, prezydenta miasta” – powiedział. „Gdyby to zostało spełnione i gdyby była zapowiedź zmiany ordynacji wyborczej w kadencji 2023-2027 na model mieszany z uwzględnieniem jednomandatowych okręgów wyborczych – to jak najbardziej” – dodał.

Fogiel przyznaje, że choć w kwestii zmian ustawy o referendach nie ma decyzji, to sytuacja ws. sędziów pokoju ma bardziej konkretną perspektywę. „Liczymy, że sędziów pokoju uda się w październiku uchwalić całościowo razem ze spłaszczeniem struktur sądów” – mówi.

Obaj politycy przyznają, że dotychczasowa współpraca między ugrupowaniami układa się pomyślnie i jako przykład podają, że szereg propozycji Kukiza zostało uchwalonych, m.in. ustawa antykorupcyjna, ustawa dotycząca marihuany medycznej czy wyrównanie świadczeń dla matek na emeryturze.

Kukiz jednak podkreśla, że dwie kluczowe kwestie – sędziowie pokoju i referenda lokalne – jeszcze zostały. „Zbliżają się wybory. Ja muszę mieć to uchwalone natychmiast, żeby w ogóle rozmawiać o wspólnym starcie” – mówi PAP. Jak zaznaczył, jeżeli wspomniane przez niego ustawy nie zostaną uchwalone do przełomu września i października – nie będzie wspólnego głosowania z PiS.

Umowa programowa pomiędzy Pawłem Kukizem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim została podpisana w czerwcu ub. r. Kaczyński mówił wówczas, że porozumienie zakłada, że PiS poprze „szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz’15, na początku takie jak antykorupcyjna, o dniu referendalnym i bardzo ważna o sędziach pokoju”, a politycy Kukiz’15 będą wspierać program Polski Ład i „to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który dzisiaj jest w parlamencie, Sejmie polskim, trwał”.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top