News

Rzeszów. Były prezes sieci sklepów spożywczych „Jedynka” aresztowany

sklep jedynka różana rzeszów areszt prezes firmy więzienie skazany sąd

Rzeszów. Były prezes znanej w Rzeszowie sieci sklepów spożywczych „Jedynka” – Jan J. został aresztowany na trzy miesiące – tak zdecydował w czwartek Sąd Rejonowy w Rzeszowie. Jan J. jest podejrzany, wraz z trzema innymi b. szefami „Jedynki”, o oszustwo na kwotę ponad 4,8 mln zł.

O zastosowaniu wobec podejrzanego aresztu do 19 października poinformowała PAP prok. Hanna Biernat-Łożańska, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, która nadzoruje śledztwo w tej sprawie.

Postanowienie jest wykonalne, czyli że podejrzany od razu trafia do aresztu, ale nie jest prawomocne, co oznacza, że strony mogą złożyć zażalenie na decyzję sądu.

O trzymiesięczny areszt wobec prezesa sieci sklepów, dawniej „Jedynka”, a obecnie „Różana” w stanie upadłości likwidacyjnej Jana J., wnioskowała Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, która nadzoruje śledztwo w tej sprawie. Oprócz niego rzeszowski sąd rejonowy, również w czwartek, kilka godzin wcześniej, aresztował na trzy miesiące innego podejrzanego w tej sprawie – byłego wiceprezesa sieci sklepów Macieja C.

W śledztwie podejrzanymi są jeszcze: prezes „Jedynki” Stanisław P. i wiceprezes Andrzej J., a także Krzysztof R. przedstawiciel firmy powiązanej z „Jedynką”. Wobec nich prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenia majątkowe, dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportów.

Czterej byli członkowie zarządu „Jedynki”, a obecnie „Różanej” w stanie upadłości likwidacyjnej są podejrzani o to, że wiedząc o katastrofalnej sytuacji finansowej „Jedynki”, zamawiali od dostawców towar, często z ograniczonym terminem płatności.

„Doskonale zdawali sobie sprawę, że nie są w stanie uregulować należności za zamówione towary, przez co doprowadzili swoich kontrahentów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę ponad 4,8 mln zł” – mówiła prok. Biernat-Łożańska.

Podejrzani mieli oszukać około 80 dostawców w latach 2013-2014.

B. szefowie „Jedynki” są także podejrzani m.in. o to, że nie złożyli wniosku o upadłość firmy mimo, że były ku temu przesłanki. Uczynili to dopiero później, po zmianie „Jedynki” na „Różaną”.

Ponadto mieli uszczuplić Skarb Państwa z tytułu niezapłaconego podatku od towaru i usług na kwotę ponad 1,6 mln zł.

W tym wątku podejrzanym jest piąty z mężczyzn – Krzysztof R. Zdaniem śledczych wystawiał on fikcyjne faktury. Na obecnym etapie postępowania prokuratura nie udziela szczegółowych informacji w tej sprawie.

W czasie przesłuchań jedynie Jan J. odmówił składania wyjaśnień. Prokuratura na chwilę obecną nie podaje, czy pozostali przyznali się do zarzucanych im czynów.

Wszyscy pięcioro zostali zatrzymani we wtorek przez policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie, którzy pod nadzorem prokuratury prowadzą śledztwo w tej sprawie od 2014 roku.

Rzeczniczka KWP w Rzeszowie nadkom. Marta Tabasz-Rygiel informowała wówczas, że zgromadzony w trakcie trwającego sześć lat śledztwa materiał dowodowy mieści się w 160 tomach akt.

źródło: PR Rzeszów

O tym temacie pisaliśmy też TUTAJ

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top