News

Rzeszów inwestuje w instalacje fotowoltaiczne

rzeszów fotowoltaika panele
Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów/

Rzeszów inwestuje w fotowoltaikę, która pozwala zaspokoić coraz więcej zapotrzebowania na energię elektryczną.

Urząd Miasta Rzeszowa oraz podległe mu jednostki starają się jak najszerzej korzystać z alternatywnych źródeł energii. Dlatego w ostatnich latach miejskie budynki są regularnie wyposażane w instalacje fotowoltaiczne, które produkują czystą energię elektryczną i pozwalają miastu obniżyć wysokość rachunków.

Aktualnie na budynkach podległych miastu działa już 78 instalacji. Ich łączna moc to 1350 kilowatów. Instalacje funkcjonują głównie na budynkach szkół, przedszkoli, domach pomocy społecznej, domach kultury i obiektach rekreacyjnych. Tam, gdzie są zamontowane, energia elektryczna wyprodukowana z promieni słonecznych zabezpiecza około 1/3 zapotrzebowania. Instalacje na DPS-ach mają po około 40 kilowatów mocy, natomiast największa została właśnie zbudowana na nowej pływalni przy ulicy Matuszczaka. Jej moc to 50 kilowatów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

W fotowoltaikę inwestują także miejskie spółki. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej ma dwie instalacje fotowoltaiczne.

Pierwsza, o mocy 25,4 kilowatów działa przy zakładzie zagospodarowania odpadów w rejonie ulicy Ciepłowniczej. Druga obsługuje zakład usług pogrzebowych i cmentarnych oraz kaplicę na cmentarzu Wilkowyja. Jej moc to 25 kilowatów. Działają bardzo wydajnie, każda z nich generuje blisko 28 megawatów rocznie.

W Rzeszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji funkcjonują natomiast instalacje solarne, które wspomagają podgrzewanie wody użytkowej na pływalniach Delfin, Karpik, Muszelka oraz głównej – przy ul. Jałowego. – To woda, której goście basenów używają m.in. pod prysznicami.

Późną wiosną, w lecie oraz wczesną jesienią kiedy słońca jest dużo, praca solarów wystarcza nam w 100 procentach do zaspokojenia potrzeb w tym zakresie. Zimą woda jest dogrzewana tradycyjnie, ale w tym okresie panele solarne także pomagają obniżyć nasze koszty w tym zakresie – mówi Adrian Rudawski, dyrektor Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Działania miasta wpisują się w prestiżowy projekt „Misja neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast”. Rzeszów jest wśród 100 europejskich ośrodków, które wyrażają gotowość do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku.

źródło: UM Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top