News

Rzeszów: kolejne budki dla jerzyków zawisły na budynkach

budka jerzyk rzeszów mzbm
Fot. archiwum UM Rzeszów

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych (MZBM) w Rzeszowie powiesił 134 budki dla jerzyków. Docelowo na obiektach MZBM ma być w sumie 500 budek lęgowych dla jerzyków, które są naturalnym wrogiem komarów.

Część z budek została zawieszona pod koniec ubiegłego roku. Teraz powieszonych zostało kolejnych 134. W sumie, jak poinformował kierownik Rejonu Obsługi Mieszkańców nr 1 rzeszowskiego MZBM Łukasz Południak, na ścianach administrowanych przez Zarząd budynków zawieszono już 157 budek.

Pod koniec marca br. 30 budek zawisło na budynku przy ul. Bardowskiego 2, kolejne 15 na ścianach przy Kilińskiego 1, następne 10 przy Króla Kazimierza 25, na ścianach budynku przy Kopernika 14 zawieszono 16 budek, a przy Okrzei 8 – 28, przy Bożniczej 6 – 30 oraz przy Zamkniętej 5 – 5 sztuk budek.

O wieszanie budek dla jerzyków apelował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Docelowo na budynkach mieszkalnych zarządzanych przez MZBM zawiśnie około 500 budek lęgowych dla jerzyków. 400 budek przekazał MZBM Urząd Miasta Rzeszowa.

Wiosenne wieszanie budek zaplanowały wszystkie Rejony Obsługi Mieszkańców rzeszowskiego MZBM.

Jerzyk jest naturalnym wrogiem komarów. Potrafi dziennie zjeść ich około 20 tysięcy. W ostatnich latach liczba tych ptaków znacznie się zmniejszyła. By ratować ich populację w miastach zaczęto wieszać dla nich budki lęgowe.

Ornitolodzy radzą, że budki najlepiej jest wieszać od wschodniej lub północnej strony budynków. Budki powinny wisieć możliwie jak najdalej od okien lub na ścianie bez okien, co najmniej 5 metrów nad ziemią, bo ten ptak potrzebuje dużo przestrzeni, by odpowiednio złapać poziom lotu po wyskoczeniu z budki.

Ornitolodzy dodają, że warto wieszać co najmniej kilka budek na jednej ścianie, bo jerzyki to ptaki stadne. Niemal całe życie spędzają w locie i nie niszczą elewacji budynków. Potrafią w ciągu doby przelecieć nawet 800 kilometrów. Na zimę odlatują. Młode jerzyki wracają do nas z Afryki – do miejsc, gdzie przyszły na świat – dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej, czyli po dwóch latach.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top