Inwestycje

Rzeszów ma inteligentny system parkingowy

rzeszów parking system asseco
Fot. Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa / Facebook

Istniejąca w Rzeszowie strefa płatnego parkowania została objęta systemem, który zbiera i analizuje dane na temat dostępności miejsc do parkowania.

Informacje o liczbie wolnych miejsc są udostępniane na interaktywnych tablicach oraz za pośrednictwem mobilnej aplikacji. System kosztował 14,7 mln zł.

W piątek na konferencji prasowej w rzeszowskim Ratuszu poinformowano o zakończeniu tej inwestycji, którą zrealizowała firma Asseco Data Systems.

Jak podkreślano na konferencji, Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadza hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych.

Jak powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, wprowadzenie tego systemu to wyjątkowy dla niego moment.

„Dlatego, że wszystko, co związane z ideą Smart City jest mi bardzo bliskie. Zależy mi na tym, aby nowoczesne technologie służyły poprawie warunków życia mieszkańców, i tak jest w tym przypadku” – stwierdził.

Zdaniem Fijołka, wprowadzony system monitoringu strefy płatnego parkowania usprawni ruch w centrum. „Korzystając z aplikacji mobilnej lub interaktywnych tablic, kierowcy szybciej znajdą wolne miejsca i oszczędzą czas. Podniesiemy bezpieczeństwo w centrum miasta i, co bardzo istotne, ograniczymy ilość spalin” – podkreślił prezydent Rzeszowa.

Systemem objętych zostało około 2200 miejsc postojowych. Jak podkreślono w informacji przekazanej dziennikarzom, do detekcji zajętości wykorzystano elementy sztucznej inteligencji oparte na sieciach neuronowych analizujące obraz obszarów postojowych z kamer stałopozycyjnych oraz dane z czujników zajętości miejsca postojowego.

Informacja o wolnych miejscach będzie prezentowana na rozmieszczonych w strefie płatnego parkowania interaktywnych tablicach oraz poprzez udostępnioną aplikację mobilną E-PARKING.

Jak podkreślił obecny na konferencji dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów w Rzeszowie Jerzy Tabin, w tym projekcie ważną rolę odgrywa właśnie aplikacja mobilna.

„Mieszkańcy, którzy pobiorą ją na swoje urządzenia zyskają dostęp do nawigacji i informacji o lokalizacji wolnych miejsc parkingowych. Dzięki bieżącej aktualizacji dane są zawsze podawane w czasie rzeczywistym, co gwarantuje szybkość i bezpieczeństwo całego procesu. To rozwiązanie usprawni ruch, szczególnie w godzinach szczytu, kiedy dostępność wolnych miejsc parkingowych zmienia się bardzo szybko. Ponadto aplikacja umożliwia opłacenie parkingu i przypomina o kończącym się czasie parkowania” – wyliczył.

Użytkownicy aplikacji będą mieli również możliwość zgłaszania uszkodzeń, awarii infrastruktury strefy parkowania czy niewłaściwych zachowań innych użytkowników parkingów.

Zdaniem wiceprezesa Asseco Poland Andrzeja Dopierały, wprowadzony w Rzeszowie Inteligentny System Płatnego Parkowania Metropolis jest rozwiązaniem technologicznym na najwyższym światowym poziomie. „To system, który nie tylko monitoruje zajętość miejsc parkingowych, ale również podnosi bezpieczeństwo, sprawiając, że strefa parkowania staje się parkingiem dozorowanym” – zauważył.

System inteligentnego monitoringu strefy płatnego parkowania w Rzeszowie zacznie funkcjonować od 20 grudnia 2021 r.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top