News

Rzeszów: powstanie trzeci punkt zbiórki odpadów

rzeszów śmiecie odpady nowy punkt miejsce
fot. UM Rzeszów

W rejonie ul. Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty w Rzeszowie ma powstać trzeci w mieście Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Podczas najbliższej sesji radni mają podjąć uchwałę, która pozwoli pozyskać na ten cel działki.

Tereny o powierzchni około 2,5 ha leżą w rejonie drogi łączącej ulicę Podkarpacką z drogą ekspresową S19. Są własnością Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Miasto Rzeszowa chce je pozyskać nieodpłatnie.

Obecnie w Rzeszowie działają dwa takie punkty – przy ul. Ciepłowniczej i al. Sikorskiego. Rocznie przyjmuje się w nich około 10 tysięcy ton odpadów. Mieszkańcy przywożą tu śmieci, których nie można wyrzucać bezpośrednio do kubłów na osiedlach.

To m.in. meble, zużyty sprzęt elektroniczny, pozostałości po budowach, czy przeterminowane lekarstwa albo farby. Olbrzymią część stanowią odpady zielone, głównie po koszeniu trawników. Wykorzystujemy je do produkcji kompostu. Z pozostałych odpadów odzyskujemy natomiast surowce wtórne. To, co nie nadaje się do powtórnego wykorzystania i przetworzenia trafia do spalarni – tłumaczy Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

Nowy punkt zbiórki odpadów w Rzeszowie: gdzie powstanie?

Nowy punkt ma powstać po lewej stronie Wisłoka (pozostałe dwa funkcjonują na prawym brzegu rzeki). Ma to ułatwić dostęp do niego dla mieszkańców zachodniej części miasta. Poza infrastrukturą do selekcji i składowania odpadów zaplanowano tu także ścieżkę edukacyjną, która będzie służyła m.in. uczniom i przedszkolakom z Rzeszowa. W ten sposób miasto chce uczyć zasad recyklingu i wyjaśniać, dlaczego w dzisiejszych czasach jest on tak istotny.

źródło: UM Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top