Inwestycje

Rzeszów: są dodatkowe pieniądze na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki (PCLA)

rzeszów pcla podkarpackie centrum lekkiej atletyki
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów/PCLA. Zarezerwowano dodatkowe pieniądze na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki przy ul. Wyspiańskiego.

W budżecie tej inwestycji jest 194 mln zł. Ta kwota pozwoli na wybór firmy, która stadion wybuduje – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Pierwszy raz o możliwości realizacji takiej inwestycji jak nowy stadion Resovii była mowa na sesji Rady Miasta Rzeszowa, która odbyła się jeszcze w 2006 roku.

Sprawy dotyczyły m.in. zakupu dodatkowych terenów niezbędnych do budowy stadionu, a także do dołożenia nowych funkcji przyszłego obiektu, przede wszystkim piłkarskiej.

Pierwszy przetarg na realizację PCLA został unieważniony, ponieważ jedyna oferta, która została złożona mocno przekraczała budżet inwestycji. Większym zainteresowaniem cieszył się drugi przetarg, do którego stanęło sześć firm. Ich propozycje wahały się od nieco ponad 163 mln zł do aż prawie 230 mln zł.

Wybrana została oferta najniższa, którą złożyła firma Betonox (wspomniane wcześniej nieco ponad 163 mln zł). Jednak w wyniku decyzji Krajowej Izby Odwoławczej i później sądu ten wybór został unieważniony. W tej sytuacji miasto skoncentrowało się na drugiej w kolejności ofercie – firmy Mirbud, która PCLA była gotowa zaprojektować i wybudować za ponad 193 mln zł. – Aby móc rozstrzygnąć przetarg i wybrać ofertę Mirbudu, miasto musiało wygospodarować dodatkowe 30 mln zł.

Propozycję prezydenta dotyczącą zarezerwowania dodatkowych pieniędzy na PCLA rzeszowscy radni zaakceptowali w środę jednomyślnie. To oznacza, że w budżecie budowy nowego stadionu jest ok. 194 mln zł. Dzięki temu w czwartek przetarg na budowę nowego stadionu w Rzeszowie zostanie rozstrzygnięty i wybrany będzie wykonawca inwestycji.

PCLA powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii. Będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.

Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania. Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top