News

Rzeszów: Święto Paniagi 2024. Zobacz program

święto paniagi 2024 rzeszów
Grafika na podstawie obrazu "Paniaga" Leszka Kuchniaka

Rzeszów/Święto Paniagi 2024. Jak co roku na mieszkańców Rzeszowa i gości czekać będzie mnóstwo atrakcji kulturalnych, rozrywkowych i muzycznych.

Imprezy zlokalizowane bedą na trzech scenach: przy Fontannie Multimedialnej, przy Wieży Farnej oraz na rzeszowskim Rynku.

Jarmark Rękodzieła i Produktów Regionalnych

Na Jarmark zapraszamy w dniach 1-3 maja, w godzinach 11:00 – 20:00. Stoiska będą zlokalizowane przy al. Lubomirskich oraz (częściowo) al. Pod Kasztanami.

Ulica 3 Maja | 13:00 – 18:00

O godz. 13 spod Wieży Farnej wyruszy korowód zespołów dziecięcych i młodzieżowych oraz grup artystycznych.

Wzdłuż ulicy 3 Maja będzie można spotkać artystów wykonujących m.in.: pokazy cyrkowe, mimów oraz wiele innych, ale też stoiska z publikacjami Podkarpackiej Historii oraz Stowarzyszenia Natchnieni Bieszczadem.

W refektarzu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbędzie się „Literatura na Paniadze” – spotkanie środowiska literackiego oraz akademickiego Rzeszowa poświęcone upamiętnieniu Jerzego Fąfary – poety, prozaika, scenarzysty, pomysłodawcy Święta Paniagi.

Spotkanie odbędzie się 3 maja o godzinie 16:00.

Scena na Rynku | 19:00

Tegoroczne Święto Paniagi uświetni występ zespołu “VIVA SANTANA” Cichoński – Torres Band. To wyjątkowy program i show muzyczny Leszka Cichońskiego i mistrza instrumentów perkusyjnych Jose Torresa, stworzony aby uczcić muzycznie Carlosa Santanę. W repertuarze tego projektu znajdują się oprócz utworów Santany stanowiących klasykę gitarowego kunsztu, utwory nowe takie jak Smooth, oraz santanowskie wersje polskich przebojów jak „Podaruj mi trochę Słońca” grupy Bemibek i „Asfaltowe łąki” grupy ABC.

Tuż przed koncertem, na scenie na Rynku, odbędzie się też uroczyste wręczenie nagród laureatom Wielkiego Testu Wiedzy o Rzeszowie

Scena przy Fontannie Multimedialnej | 13:30-18:45

Na scenie przy Fontannie odbędą się występy taneczne zespołów: ResoviaSaltans, Szkoła Tańca Sportowego Aksel, ZPiT Bandoska, ZPiT Karpaty, ZPiTKompanija, Taneczny Klub Sportowy Gasiek, Akademia Tańca Prima, grupy taneczne Rzeszowskiego Domu Kultury, występy wokalne Wokalistów Centrum Młodzieży w Rzeszowie.

O 17:45 odbędzie się koncert zespołu Somethingski!

Scena przy Wieży Farnej | 14:00-18:00

W programie znajdą się pokazy iluzji oraz liczne występy: Dziewczęcej Orkiestry Dętej Miasta Rzeszowa Fanfara działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury, Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek i MażoretkiIncanto działającej przy Wojewódzkim Domu Kultury, Akademii Mażoretek Illusion. Oprócz tego zobaczycie wyjątkowy pokaz taneczny Szkoły Tańca Shantel oraz występy wokalne: wokalistów Rzeszowskiego Domu Kultury oraz wokalistów Dominika Kindrat Vocal Studio.

Fosa Zamku Lubomirskich

W zamkowej fosie znajdzie się Strefa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, malowanie wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Plastycznych oraz wiele innych atrakcji – od bajkowego koła fortuny, przez warsztaty rękodzielnicze, zabawy z dawnych lat, po plenerowe rysowanie.

Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników średniowiecznej kultury. W fosie wystąpi Poczet Kasztelanii Starożukowickiej pod dowództwem Aleksandra Jarmuły.

14:00 pokaz kunsztu jazdy husarskiej

15:00 pokaz Polskiej Szkoły Jazdy pod dowództwem Aleksandra Jarmuły

Parking Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (ul. Szopena 51)

Na Parkingu RARR odbędzie się „Motoserce” – ogólnopolska akcja krwiodawstwa organizowana przez klub motocyklowy Steel Roses MC Rzeszów. Krew będzie można oddać w krwiobusie w godzinach 11:00 – 16:00

Galeria pod Ratuszem

W Galerii pod Ratuszem odbędzie się Wystawa malarstwa Leszka Kuchniaka, która rozpocznie się uroczystym wernisażem 2 maja o godz. 18:00.

Na wystawę składa się 20 obrazów o tematyce pejzażu miejskiego – weduty, uchwyconych w charakterystycznym dla artysty stylu, na pograniczu realizmu magicznego.Oprócz obrazów będących zapisem plenerowych szlaków artysty po Polsce, na wystawie znajdą się również przedstawienia Paniagi w kilku odsłonach, w tym obraz namalowany na okładkę książki Jerzego J. Fąfary: „Brzytwy kata Sallingera”, który stał się pierwowzorem grafiki Święta Paniagi.

Wystawę będzie można zobaczyć w dniach 2-14 maja.

Rzeszowskie Piwnice

Samodzielne zwiedzanie Rzeszowskich Piwnic ścieżką „Obrazy historii”

Wydarzenia towarzyszące

Polskie Radio Rzeszów

godz. 17:05 – emisja słuchowiska J. J. Fąfary „Brzytwy kata Sellingera”

Święto Paniagi w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

1. Godz. 14.00 – prelekcja dr Jerzego Majki pt. „Dzieje Herbu Rzeszowa” (wstęp wolny) – REFEKTARZ MUZEALNY
2. Wystawa okolicznościowa pt. „Widoki Rzeszowa”- REFEKTARZ MUZEALNY
3. Prezentacja oryginalnych zabytkowych witraży z rzeszowskiego ratusza — REFEKTARZ MUZEALNY
4. Kiermasz wydawnictw muzealnych w promocyjnych cenach
5. Sprzedaż publikacji wydawnictwa Libra w okazjonalnych cenach!
6. Zwiedzanie muzeum w godzinach: 10.30 – 18.00

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie
Wystawy:
„Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci”
„Disney – sto lat magii”
„Przygody Gąski Balbinki”

Warsztaty:
„Chabrowe historie”
Projekcje filmów animowanych:
„Dobranocka na okrągło”

Inne:
„Kto nam opowie ciekawostki o Rzeszowie?” – zgaduj – zgadula dotycząca stolicy Podkarpacia i bohaterów mieszkających w Muzeum Dobranocek (nagrody: zaproszenia do Muzeum) – godz. 15.30 -16.00

W czasie Święta Paniagi Muzeum Dobranocek będzie czynne dla zwiedzających w godzinach: 9.00 – 17.00

Kino Zorza
w Święto Paniagi odbędzie się specjalny pokaz filmu dla dzieci „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka”. Seans będzie dostępny w cenie: 2 zł

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

I LO zaprasza na: swoje stoisko, które zlokalizowane będzie przed wejściem do szkoły (sprzedaż książek), wystawę o Łukasiewiczu, prezentację o absolwentach i wystawę historyczną w salach 21/22 oraz wystawę starodruków w bibliotece.

źródło: UM Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top