Inwestycje

S19 Rzeszów-Babica: dofinansowanie budowy odcinka w ramach programu FEnIKS

s19 rzeszów babica feniks budowa

Na ukończenie przebudowy ciągów S17 i S19 do parametrów drogi ekspresowej o wartości ponad 5,5 mld zł możliwe będzie uzyskanie dofinansowania z UE w wysokości 4,5 mld zł – powiedział w czwartek w Sejmie minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Na pytanie posłów o finansowanie infrastruktury drogowej w Polsce południowo-wschodniej ze środków UE, Grzegorz Puda podkreślił, że Polska sukcesywnie inwestowała i inwestuje w tym regionie. Dodał, że działania te przynoszą pełne efekty poprawy przepustowości dróg.

„Dzięki funduszom UE było i nadal jest możliwe wsparcie inwestycji drogowych, co jest korzystne dla rozwoju regionu południowo-wschodniej Polski bezpośrednio sąsiadującego z Ukrainą” – zaznaczył.

Jak wyjaśnił szef MFiPR, w zakresie dwóch perspektyw budżetowych UE (2007-2013 i 2014-2020 – PAP) wsparcie otrzymało osiem projektów drogowych w tym regionie. Drogi S17 i S19 które stanowią elementy szlaku Via Carpatia.

Puda przekazał, że na wybudowanie 173,5 km drogi S19, co kosztowało ponad 6 mld zł, dofinansowania UE wyniosło 3,3 mld zł. „W ramach budowy i modernizacji dróg na odcinku Warszawa – Lublin – Piaski wybudowano 180 km drogi ekspresowej S17, o wartości całkowitej ponad 8 mld zł, a samo dofinansowanie z UE to ponad 4,5 mld” – dodał.

Jak podkreślił minister, ukończenie przebudowy ciągów S17 i S19 do parametrów drogi ekspresowej to priorytety na najbliższe lata. „W tej perspektywie projekt był realizowany ze środków z POiŚ, w przyszłej perspektywie chcemy kontynuować to z Funduszy Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, czyli z programu FEnIKS oraz instrumentu Łącząc Europę” – przekazał.

Dodał, że w ramach programu FEnIKS planowane jest dofinansowanie budowy odcinków: Piaski – Hrebenne, Piaski – Dorohusk oraz 10 km drogi S19 Rzeszów – Babica, która jest częścią szlaku Via Carpatia.

Szacowane koszty kwalifikowane budowy tych odcinków to w sumie ponad 5,5 mld zł, co oznacza, że możliwe jest dofinansowania z środków UE w wysokości 4,5 mld zł – przekazał szef MFiPR.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top