Inwestycje

S19 Sokołów Małopolski – Jasionka: będzie dobudowa drugiej jezdni

s19 via carpatia sokołów małopolski jasionka kiedy
fot. archiwum

Wydana została decyzję środowiskową na rozbudowę istniejącej drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Sokołów Małopolski Północ – węzeł Jasionka o długości ok. 15 km – poinformował w środę podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Jak zaznaczył, zatwierdzony został także program tej inwestycji. W pierwszym kwartale przyszłego roku – przekazano w trakcie konferencji w Rzeszowie – ma zostać ogłoszony przetarg na realizację inwestycji w systemie projektuj i buduj.

Decyzja środowiskowa dotyczy rozbudowy S19 na odcinku węzeł Sokołów Młp. Północ – węzeł Jasionka, który będzie polegał na dobudowie drugiej jezdni. Aktualnie na tym odcinku S19 posiada trzypasmową jezdnię bez pasa rozdziału kierunków jazdy. Droga po rozbudowie, będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pas awaryjny o szerokości 2,5 m oraz pobocza.

Rozbudowa obejmie m.in.: dobudowę drugiej jezdni, dostosowanie istniejących obiektów inżynierskich, urządzeń BRD i urządzeń ochrony środowiska, a także przebudowę kolidujących dróg poprzecznych, cieków oraz przebudowę i budowę infrastruktury technicznej. Węzły zlokalizowane na S19 posiadają pełny, docelowy przekrój dwujezdniowy dlatego nie będą wymagały rozbudowy.

Powstaną także nowe obiekty inżynierskie w tym: estakada o długości 157,5 m w Nienadówce, dwa wiadukty; w tym jeden z funkcją przejścia dla zwierząt średnich, trzynaście przejść dla zwierząt, przejazd gospodarczy i dwa przepusty.

Z kolei w ramach ochrony środowiska zostaną wykonane: cztery przejścia dla zwierząt średnich; jedno zespolone z wiaduktem, cztery przejścia dla zwierząt małych, osiem przejść dla płazów, ponad 3 km ekranów akustycznych i zbiorniki retencyjne. Posadzona zostanie zieleń dogęszczająca, izolacyjna, krajobrazowa i naprowadzająca. Powstaną też urządzenia oczyszczające ścieki opadowe z jezdni i osłony przeciwolśnieniowe.

Prace budowlane na odcinku S19 Sokołów Małopolski – Jasionka mają zostać zakończone w 2026 roku.

s19 via carpatia sokołów małopolski jasionka kiedy

Mapa GDDKiA

Droga ekspresowa S19 jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

W województwie podkarpackim kierowcy mają do dyspozycji prawie 76 km szlaku Via Carpatia, z których ponad 45 km do użytku oddano w tym roku. Pomiędzy Rzeszowem a granicą województw podkarpackiego i lubelskiego w budowie pozostał tylko jeden odcinek, Zdziary – Rudnik nad Sanem.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top