Inwestycje

S19 Sokołów Małopolski-Jasionka: Strabag z najlepszą ofertą na dobudowę drugiej jezdni

s19 jasionka sokołów dobudowa druga jezdnia pas

Sokołów Małopolski/Jasionka. Oferta spółki Strabag została wskazana jako najkorzystniejsza w przetargu na dobudowę drugiej jezdni drogi ekspresowej, na odcinku S19 Sokołów Małopolski-Jasionka – poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa GDDKiA w Rzeszowie Joanna Rarus.

Dodała, że droga będzie miała długość ok. 13,8 km. Inwestycja będzie realizowana w systemie projektuj i buduj.

Rarus przypomniała, że w przetargu złożono w sumie osiem ofert. „Najkorzystniejszą złożył Strabag, który zaoferował zrealizowanie tego zadania za kwotę ponad 272,8 mln zł” – podkreśliła.

Oferty były sprawdzane i oceniane według trzech kryteriów: ceny (60 proc.), przedłużenia okresu gwarancji jakości na ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze (20 proc.), a także przedłużenia okresu gwarancji jakości na obiekty mostowe wraz z ich wyposażeniem (20 proc.).

Aktualnie S19 na odcinku między Sokołowem Małopolskim i Jasionką posiada trzypasową jezdnię w układzie 2+1, bez pasa rozdziału kierunków jazdy. Po rozbudowie, będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pas awaryjny o szerokości 2,5 m oraz pobocza.

s19 jasionka sokołów drugi pas dobudowa jezdni

fot. GDDKiA

Zakres prac w ramach rozbudowy S19 obejmie także m.in. dostosowanie istniejących obiektów inżynierskich. Sumaryczna długość planowanych do rozbudowy odcinków drogi wynosi ok. 13,8 km.

Jak podała Rarus, w ramach inwestycji powstaną nowe obiekty inżynierskie w tym: estakada o dł. 157,5 m w miejscowości Nienadówka, dwa wiadukty, trzynaście przejść dla zwierząt, przejazd gospodarczy i dwa przepusty.

„W zakresie ochrony środowiska zostaną wykonane cztery przejścia dla zwierząt średnich, jedno zespolone z wiaduktem, cztery przejścia dla zwierząt małych, osiem przejść dla płazów, ponad 3 km ekranów akustycznych oraz zbiorniki retencyjne” – wyliczyła.

W Nienadówce droga ekspresowa poprowadzona zostanie estakadą w odległości ok. 30 m od kościoła parafialnego p.w. św. Bartłomieja Apostoła, usytuowanego przy drodze wojewódzkiej 878. Ze względu na ochronę tego obiektu sakralnego reprezentującego styl neogotycki, w decyzji środowiskowej określono warunki realizacji robót budowlanych w rejonie kościoła. Zastosowane zostaną tam pale wiercone i nie będą stosowane walce wibracyjne. Wykonany zostanie również ekran przeźroczysty w celu ekspozycji walorów historycznych i zabytkowych.

Ponadto w ramach inwestycji istniejący MOP Stobierna (kierunek Lublin) zostanie rozbudowany do kat. II. Oznacza to, że w przyszłości będzie mogła powstać tu stacja paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe.

S19 Sokołów Małopolski-Jasionka: cel inwestycji

Podstawowym celem inwestycji jest zapewnienie na całej trasie Via Carpatia na terenie Polski przekroju o minimalnych parametrach 2×2 (dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu). Istotna jest także likwidacja tzw. wąskiego gardła, powodującego utrudnienia w ruchu tranzytowym oraz na dojeździe do Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Portu Lotniczego w Jasionce. Dzięki dobudowie drugiej jezdni poprawi się komfort jazdy oraz zwiększy bezpieczeństwo ruchu co przełoży się na mniejszą ilość wypadków.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top