News

Samorząd Podkarpacia przyjął czwartą wersję programu regionalnego (FEP)

fep podkarpackie 2021-2027 program regionalny
fot. A. Magda

Zarząd województwa podkarpackiego przyjął projekt programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia (FEP) na lata 2021-2027.

To czwarta wersja programu, wypracowana po wielu miesiącach uzgodnień z Komisją Europejską – poinformowała we wtorek Monika Konopka biura prasowego urzędu marszałkowskiego.

Dodała, że w uzgodnieniach udział brało również ministerstwo funduszy i polityki regionalnej. „Dokument został już skierowany do akceptacji przez KE, która ma teraz dokonać jego ostatecznego zatwierdzenia” – powiedziała Konopka.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, stworzenie ostatecznych ram nowego programu wymagało wielu miesięcy prac i szczegółowych ustaleń z KE.

„Nie były to łatwe rozmowy, ale chcieliśmy wypracować jak najlepsze ramy tego programu, tak by odpowiadał na potrzeby regionu i oczekiwania mieszkańców. Wierzymy, że jest to finał naszych prac nad nowym programem regionalnym i Komisja Europejska pozytywnie zaopiniuje ten dokument, wydając decyzję zatwierdzającą” – zaznaczył.

Samorząd otrzymał uwagi dotyczące programu regionalnego ze strony KE w czerwcu br. Od tego czasu, jak podano w komunikacie, prowadzone były liczne robocze uzgodnienia z KE przy udziale MFiPR zmierzające do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

„Finał negocjacji miał miejsce w Brukseli, gdzie w dniach 10-11 października odbyły się dwie sesje negocjacyjne z udziałem zespołu negocjacyjnego z urzędu marszałkowskiego województwa podkarpackiego oraz MFiPR, a także przedstawicieli Komisji Europejskiej. Wówczas ostatecznie uzgodniono wspólne stanowisko dotyczące wszystkich uwag i kwestii spornych” – podano w informacji.

Efektem tych ustaleń jest wersja 4.0 programu regionalnego dla Podkarpacia. Projekt programu uzyskał już pozytywną opinię ministra do spraw rozwoju regionalnego – w zakresie zgodności z Umową Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce i Kontraktem Programowym dla województwa podkarpackiego.

Samorząd Podkarpacia zakłada, że program zostanie zaakceptowany do końca br.

W ramach programu FEP region ma otrzymać ponad 2,1 mld euro.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top