Biznes

Sanok Rubber Company chce więcej z rynku. Prowadzi rozmowy akwizycyjne

sanok rubber company przejęcie akwizycja

Sanok Rubber Company prowadzi rozmowy dotyczące dwóch projektów akwizycyjnych.

Tak poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. Grupa będzie dążyła do równoważenia segmentów działalności.

„Obecnie prowadzimy rozmowy dotyczące potencjalnych awkizycji, mamy dwa projekty. Mogę zdradzić, że nie są to projekty z segmentu automotive, są to projekty z innych segmentów, które chcemy rozwijać” – powiedział prezes spółki Piotr Szamburski.

Prezes poinformował, że wypłata dywidendy zależy między innymi od tego, czy któryś z tych dwóch projektów akwizycyjnych dojdzie do skutku.

„Początkowo mieliśmy założenie, żeby CAPEX lądował w obszarze 60 mln zł. Jednak zdajemy sobie sprawę z poziomu inflacji, nikt nie zakładach takich wzrostów. Drugą kwestią jest wzrost kosztów np. u producentów maszyn. Zatem CAPEX będzie musiał zostać adekwatnie zwiększony – o ile, to okaże się w trakcie negocjacji. Przesuniemy się pewnie do około 70 mln zł” – powiedział prezes.

Grupa poinformowała, że będzie dążyła do zrównoważenia segmentów działalności.

„Zrównoważenie segmentów to nie jest coś na przyszły rok czy dwa lata, ale raczej perspektywa 5 – 10 lat. Będziemy starali się zwiększać ekspozycję na budownictwo, na mieszanki i w ostatniej kolejności na przemysł” – powiedział prezes.

„Brakuje dobrych wytwórców mieszanek. (…). Musimy uwolnić moce, głównie z motoryzacji, bo mieszanki to kapitałochłonny biznes. Jedna linia mikserowa to wydatek rzędu 20 mln zł. Potrzebny jest jeszcze budynek (…). Dlatego, będziemy starali się optymalizować moce i przesuwać te moce uwolnione z nierentownych produktów na mieszanki, na budownictwo i przemysł” – dodał.

Zysk netto j.d. Sanok Rubber Company w czwartym kwartale 2022 roku wyniósł 14,21 mln zł. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się w tym okresie 1,7-8,2 mln zł zysku netto.

Grupa Sanok Rubber Company przekroczyła poziom 350 mln zł przychodów w czwartym kwartale 2022 roku (+22 proc. rdr). Przedział oczekiwań wynosił 322-409 mln zł.

W porównaniu do czwartego kwartału 2021 roku, wynik EBITDA wzrósł o 324 proc., do 29,72 mln zł (wobec przewidywanych 19,6-26,5 mln zł), a rezultat na poziomie netto został poprawiony o ponad 20 mln zł.

Grupa wygenerowała ponad dwukrotnie wyższą gotówkę z działalności operacyjnej (41,3 mln zł).

W czwartym kwartale ubr. spółka zanotowała 14,3 mln zł EBIT wobec oczekiwań na poziomie 3,6-11 mln zł.

W całym 2022 r. grupa zanotowała blisko 1,4 mld zł przychodów. Raportowaną zyskowność obniżyło zdarzenie o charakterze jednorazowym, jakim był efekt wyłączenia spółki zależnej QMRP z konsolidacji (-13,8 mln zł na poziomie operacyjnym). W rezultacie oczyszczony z tego zdarzenia wynik EBITDA wzrósł o 29 proc. rdr, do prawie 133 mln zł, a zysk operacyjny powiększył się o 79 proc., do 71,2 mln zł.

„W 2022 roku wypracowaliśmy 92 mln zł dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. Konsekwentnie utrzymujemy bezpieczne poziomy wskaźników, przykładowo wskaźnik długu netto do EBITDA obniżyliśmy do rekordowo niskiego poziomu 0,9. Prowadzimy rozważną politykę finansową, kontynuując monitorowanie kosztów i optymalizację procesów w całej Grupie, co jest również zbieżne z naszymi celami strategicznymi” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Piotr Dołęga, członek zarządu ds. finansowych.

W 2022 roku grupa zanotowała wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach działalności (motoryzacja, mieszanki gumowe, przemysł, budownictwo, sanatoria).

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top