Biznes

Sanok Rubber Company myśli o kolejnych przejęciach. Kolejna transakcja możliwa w tym roku

sanok rubber company
fot. Sanok Rubber Company

Sanok Rubber Company, który niedawno przejął Teknikum Yhtiöt Oy, rozważa kolejną akwizycję jeszcze w 2024 roku.

Prezes Piotr Szamburski poinformował na konferencji prasowej, że firma nadal poszukuje nowych możliwości przejęć, nie wykluczając, że może dojść do kolejnej transakcji jeszcze w tym roku. Prezes zaznaczył, że planowana akwizycja byłaby mniejsza niż ta z Teknikum, w przedziale około 10 milionów euro, i Sanok jest zainteresowany przejęciami w Europie.

Na początku kwietnia Sanok Rubber Company kupił Teknikum Yhtiöt Oy za 200 milionów złotych, finansując transakcję kredytem inwestycyjnym oraz własnymi środkami.

Teknikum Yhtiöt Oy prowadzi działalność produkcyjną w Finlandii (cztery zakłady) i na Węgrzech (jeden zakład), oraz posiada spółkę handlową w Niemczech.

Przychody grupy Teknikum za okres od listopada 2022 do października 2023 wyniosły około 69 milionów euro, a zysk EBITDA około 7 milionów euro.

Prezes Szamburski potwierdził, że tegoroczne plany kapitałowe grupy wynoszą 100 milionów złotych. W kwestii dywidendy zaznaczył, że firma stara się ją wypłacać, ale nie chce, aby jednorazowa wypłata wpływała na długoterminowe plany strategiczne.

Oczekuje się, że drugi kwartał będzie słabszy dla grupy pod względem przychodów i EBITDA z powodu m.in. mocnego kursu złotego. Nawet dodanie 1,5-1,6 miliona euro EBITDA przez Teknikum może nie poprawić wyników rok do roku. W drugim półroczu przewiduje się wzrost cen surowców używanych przez grupę.

Sanok Rubber Company to producent i dostawca wyrobów gumowych, gumowo-metalowych oraz gumowo-tworzywowych. Prezes wyraził nadzieję, że grupa osiągnie zakładany na ten rok cel EBITDA z programu motywacyjnego, wynoszący około 130 milionów złotych.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top