Biznes

Sanok Rubber Company prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji z kilkoma spółkami

sanok rubber company akwizycja przejecie zakup firm

Sanok. Grupa Sanok Rubber Company spodziewa się, że w przyszłym roku gorsza sytuacja w budownictwie może negatywnie wpłynąć na poziom przychodów z tego segmentu.

Grupa prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji z kilkoma spółkami – poinformował prezes spółki Piotr Szamburski.

„Dyskutujemy z paroma potencjalnymi targetami, ale nie wiemy, czy ostatecznie dojdzie do tych transakcji. W tym roku będzie ciężko, żeby procesy te się wyjaśniły, ale tego nie wykluczam. To są rozmowy, które już trwają, pandemia trochę zastopowała te procesy, a jak wróciliśmy do rozmów, to wybuchła wojna” – powiedział na konferencji prasowej Szamburski.

Prezes podał, że potencjalne akwizycje mogą dotyczyć spółek działających w segmentach nonautomotive.

W skonsolidowanej sprzedaży grupy w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku motoryzacja miała 57,3 proc. udział, przemysł i rolnictwo 12,4 proc., a udział budownictwa wynosił 17,4 proc.

„W motoryzacja jest w bardzo niestabilnym okresie, z wieloma nadziejami, ale według mnie na dzisiaj trudno ocenić, w którym kierunku rozwinie się tam sytuacja. To bardzo rozchwiany obecnie segment” – powiedział Szamburski.

„Bardziej martwi mnie budowlanka, gdzie w ostatnim czasie bardzo dobrze funkcjonowaliśmy. Kończą się stare inwestycje, a nowe zaczynają być wstrzymywane i pytanie, co będzie dalej. To może być ciężki okres. Obawiamy się, że dwa lata mogą być trudniejsze. Zobaczymy to w naszych przychodach pewnie w przyszłym roku, to będzie trend w dół. Pewnie ciężko będzie nadrobić spadające przychody w budowlance przychodami w innych segmentach. Raczej wszyscy oczekują, że będzie źle, przynajmniej krótkoterminowo” – dodał.

Prezes poinformował, że poza sadzami ceny surowców weszły w fazę stabilizacji.

„Stabilizacja ta jest jednak na niezwykle wysokich poziomach. Jeżeli popyt będzie miarę stabilny, to pewnie nie będzie przyczyn do spadków cen. Stabilizacja cieszy, ale lepszy byłby przekaz, że na horyzoncie widzimy spadki, ale na razie tego nie widać” – powiedział Szamburski.

Członek zarządu ds. finansowych Piotr Dołęga, zwrócił uwagę na rosnące ceny energii elektrycznej.

„Chcąc kupić energię na następny rok w kontrakcie terminowym musielibyśmy, przy naszym zużyciu, wydać 70-75 mln zł. To koszt energii przy bieżących warunkach rynkowych, to mniej więcej 40 proc. więcej niż w tym roku. Jakie będą ostateczne decyzje zarządu – czy będziemy nabywali te kontrakty, w jakim zakresie, czy będzie oczekiwali na to, co się jeszcze na rynku zmieni – te decyzje nie są jeszcze podjęte” – powiedział Piotr Dołęga.

W okresie styczeń-wrzesień 2022 roku grupa Sanok Rubber zanotowała wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach działalności (motoryzacja, mieszanki gumowe, przemysł, budownictwo, sanatoria). Wszystkie segmenty zanotowały również wzrost wyniku EBITDA w ujęciu rok do roku, poza nieznacznym spadkiem w segmencie budownictwa.

„Uzyskaliśmy dobrą sprzedaż we wszystkich segmentach, pomógł słaby złoty i udawało nam się uzyskiwać podwyżki cen sprzedaży” – powiedział Szamburski.

Grupa Sanok Rubber Company zwiększyła w okresie trzech kwartałów 2022 roku przychody ze sprzedaży o ponad 17 proc. rdr, do 1,04 mld zł.

EBITDA po III kwartałach spadła 7 proc. do 89,3 mln zł, zysk operacyjny o 12,5 proc. do 43 mln zł, a zysk netto wzrósł o 16,1 proc. do 42,7 mln zł. Marża EBITDA wyniosła 8,6 proc.

Spółka podała, że raportowaną zyskowność obniżyło zdarzenie o charakterze jednorazowym, jakim był negatywny efekt wyłączenia spółki zależnej QMRP z konsolidacji (-13,8 mln zł na poziomie operacyjnym). Oczyszczony z tego księgowego, niegotówkowego zdarzenia wynik EBITDA wzrósł rdr o ponad 7 proc. do 103,1 mln zł, a zysk operacyjny o prawie 16 proc .do 56,9 mln zł.

Zysk netto j.d. Sanok Rubber Company w samym trzecim kwartale 2022 roku spadł do ok. 1 mln zł z 6,2 mln zł rok wcześniej.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top