Biznes

Sejm uszczelnił zakaz pracy w niedzielę i święta

zakaz handel niedziela święta nowelizacja poczta

Sejm przyjął nowelę uszczelniającą zakaz pracy w niedziele i święta. Zakłada ona, że handel w niedzielę będą mogły prowadzić tylko te sklepy, które osiągają co najmniej 50% przychodów z usług pocztowych.

Za nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni opowiedziało się 272 posłów, 135 było przeciwnych, a 38 wstrzymało się od głosu. Projekt noweli zgłosiła grupa posłów.

Wnioskodawcy zwracali uwagę, że luka w przepisach pozwalała na omijanie zakazu handlu w niedzielę przez powoływanie się przedsiębiorców prowadzących placówki handlowe na posiadanie statusu placówki pocztowej.

„Z czasem tę lukę prawną zaczęły wykorzystywać także inne duże sieci handlowe, jak również mali przedsiębiorcy, czyniąc ograniczenie handlu w niedzielę coraz większą fikcją. Nie ulega wątpliwości, że w takich wypadkach mamy do czynienia ze zjawiskiem łamania zasady uczciwej konkurencji i interwencja staje się konieczna” – czytamy w uzasadnieniu.

Nowela zakłada, że z wyłączenia z zakazu handlu będą mogły korzystać tylko te placówki, w przypadku których usługi nieobjęte zakazem (w tym przypadku pocztowe) stanowią działalność przeważającą. Działalność przeważająca natomiast to która stanowi co najmniej 50% miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.

Przed przyjęciem nowelizacji posłowie przyjęli kilka poprawek. Jedna z nich zakłada, że przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność osobiście i na własny rachunek mogą korzystać nie tylko z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy czy ojczyma, ale także z pomocy rodzeństwa, wnuków i dziadków.

Wprowadzono też zmiany w katalogu placówek, objętych wyłączeniem. Miały one charakter uściślający i doprecyzowujący

Posłowie zdecydowali też, że ustawa wejdzie w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia (projekt zakładał termin 14-dniowy).

Ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni weszła w życie z dniem 1 marca 2018 r. Zakładała stopniowe ograniczanie handlu oraz w niedziele i święta. Od 2020 r. zakaz nie obowiązuje w ostatnie niedziele w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, a także w dwie niedziele grudniu i jedną przed świętami Wielkanocnymi. Poza tym okresem natomiast z wyłączenia z zakazu handlu korzystają m.in. stacje paliw, apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy w hotelach i strefach wolnocłowych, a także placówki pocztowe.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top