News

Skrócenie kwarantanny i izolacji do 10 dni z 14. Co jeszcze chce zmienić Niedzielski?

kwarantanna 10 dni izolacja koronawirus niedzielski test
fot. gov.pl

Skrócenie kwarantanny i izolacji do 10 dni z 14, rezygnację z przeprowadzania testów na kwarantannie oraz po zakończeniu izolacji, zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Podjąłem decyzję o szybkiej reakcji. I będziemy zmieniali zasady zarówno kwarantanny, jak i izolacji” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Jeszcze dzisiaj ma zostać zaprezentowany się pakiet rozporządzeń ministra zdrowia, który zmieni zasady kwarantanny i izolacji.

„W przypadku kwarantanny chcemy zaproponować skrócenie czasu trwania kwarantanny do 10 dni. Mamy na to dowody, m.in. z Norwegii, ale i z praktyki tutaj klinicznej, że taki okres kwarantanny jest bezpieczny i nie powoduje wysokiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14-dniowego okresu kwarantanny” – powiedział Niedzielski.

„Drugim novum w przypadku kwarantanny będzie rezygnacja z prowadzania testów” – dodał.

Podkreślił, że w kwarantannie – przy braku objawów – nie ma potrzeby robienia badań.

„Druga grupa zmian dotyczy izolacji. Najważniejszą zmianą […] będzie wprowadzenie standardu Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO – czyli skrócenie okresu izolacji do 10 dni po oczywiście teście, który wykazał wynik pozytywny i niekończenia tej izolacji koniecznością testowania” – powiedział minister.

Dzisiaj MZ poinformowało o 887 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 64 689 osób. Łącznie zmarło 2 010 osób.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 185 osób, 101 678 było objętych kwarantanną, a 8 984 – nadzorem epidemiologicznym. Zajętych było 82 respiratory. Dotychczas zmarło 2 010 osób. Wyzdrowiało 44 097.

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 2,6 mln testów, w ciągu ostatniej doby ponad 28 tys.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top