Poradnik

Skuteczna rekrutacja – jak ją przeprowadzić?

rekrutacja ogłoszenie praca platforma jobllegro

Zamieszczając na różnych portalach ogłoszenia o rekrutacji na dane stanowisko, zapewne oczekujesz wielu dobrych kandydatur. Rzeczywistość często okazuje się rozczarowująca i na ogłoszenie odpowiada albo niewiele osób, albo ich CV pozostawiają wiele do życzenia. Czasami jest to wina niewprawnie przeprowadzonej rekrutacji. Sprawdź, jak ją przeprowadzić, by była skuteczna.

Wyznacz lub zatrudnij odpowiednie osoby, które zajmą się rekrutacją

Rekrutacja jest zajęciem jak każde inne i to naturalne, że nie każda osoba musi czuć się specjalistą w tej dziedzinie. Dobrze jest zatem mieć w firmie osoby, które doskonale wiedzą czym mają się zająć i jak sprawić, by rekrutacja zakończyła się sukcesem. Czasami rekrutowaniem pracowników zajmują się pracownicy kadr bądź biura związanego z HRem. W niektórych przedsiębiorstwach zatrudnia się zaś specjalne osoby zajmujące się wyłącznie procesem rekrutacji. Wszystko powinno być uzależnione od indywidualnej sytuacji danej firmy i warto rozważyć, która opcja sprawdzi się u Ciebie najlepiej.

Stwórz profil kandydata na dane stanowisko

Aby móc sprawnie szukać kandydatów na dane stanowisko, trzeba najpierw wiedzieć jakie cechy powinna posiadać taka osoba. Dobrze jest zatem stworzyć tak zwany profil kandydata na dane stanowisko. Można w nim określić zróżnicowane cechy, choć najważniejsze powinno być tutaj doświadczenie (zakres i rodzaj), a czasami także wykształcenie. Tak powstała sylwetka może posłużyć do skonstruowania odpowiedniego ogłoszenia o pracę. Warto zawrzeć w nim wszystkie wymagania, jakie określono przy tworzeniu profilu, a oprócz tego dobrze tez dodać to, co firma może dać danej osobie (na przykład wynagrodzenie i dodatkowe benefity).

Zamieść ogłoszenia we właściwych miejscach

Świetnie napisane ogłoszenie nie przyniesie żadnego efektu, jeśli nikt go nie przeczyta. Trzeba zatem zadbać o umieszczenie go w odpowiednich miejscach. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim portale z różnego rodzaju ogłoszeniami, tymi ogólnymi i dotyczącymi ściśle obszaru zatrudnienia. Dobrze jest też rozejrzeć się na lokalnych portalach, o ile oczywiście praca jest stacjonarna, a nie zdalna. Pozytywne efekty może też przynieść odwiedzenie forów tematycznych dotyczących danych branż. W przypadku niektórych zawodów korzystne będzie także tradycyjne ogłoszenie w gazecie.

Załóż konto na platformie rekrutacyjnej

Czasami zamieszczanie ogłoszeń we wszystkich powyższych miejscach nie przynosi rezultatu. Warto wówczas rozważyć zarejestrowanie się na specjalnej platformie rekrutacyjnej. Gromadzi ona pracodawców oraz osoby poszukujące pracy, a zamieszcza się tam wyłącznie zweryfikowane przez rekruterów oferty. Dzięki temu masz pewność, że wybrana przez Ciebie osoba rzeczywiście chce pracować i nie rozmyśli się po kilku tygodniach.

Jeżeli szukasz pracownika, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/employer

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top