News

Sondaż wyborczy: niewielka przewaga PiS nad KO. Kto jeszcze w Sejmie?

sondaż sejm wybory 2023

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, 29 proc. ankietowanych deklarujących udział w głosowaniu oddałoby głos na PiS, 27 proc. na KO, 8 proc. na Polskę 2050 Szymona Hołowni, 7 proc. na Lewicę i 6 proc. na Konfederację – wynika z najnowszego sondażu Kantar Public.

Jak wynika z najnowszego, wrześniowego sondażu, gotowość do udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 68 proc. badanych, w tym 33 zdecydowanie poszłoby głosować, a 35 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach. Przeciwne stanowisko wyraziło 20 proc. ankietowanych, z czego 12 proc. respondentów zapowiedziało, że raczej nie pójdzie głosować, a 8 proc. zdecydowanie nie wzięłoby udziału w wyborach. 12 proc. pytanych nie wiedziało, czy odda swój głos w wyborach.

We wrześniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało PiS (razem z Solidarną Polską i Partią Republikańską) – 29 proc. (o 1 pkt proc. mniej niż w sierpniu); poparcie dla KO zadeklarowało 27 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.); na Polskę 2050 Szymona Hołowni głos oddałoby 8 proc. (spadek o 1 pkt proc.); na Lewicę – 7 proc. (spadek o 2 pkt proc.), a na Konfederację 6 proc. (wzrost o 2 punkty proc.).

Według sondażu do Sejmu nie dostałoby się Polskie Stronnictwo Ludowe z 3 proc. poparcia (spadek o 1 punkt proc.), Kukiz’15 z 3 proc. poparcia (wzrost o 1 punkt. proc), AgroUnia z 1 proc. poparcia (bez zmian) i Porozumienie Jarosława Gowina z 1 proc. (wzrost o 1 punkt proc.).

Kantar Public przeprowadził sondaż wyborczy w dniach 2-7 września na reprezentatywnej 980-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). Grupa osób deklarujących udział w wyborach liczyła 667.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top