Inwestycje

Spór o nową drogę która ma połączyć DK77 z Żurawicą Rozrządową

żurawica nowa droga terminal przebieg 77
fot. Krzysztof Witek

Żurawica/Nowa droga. Marszałek Władysław Ortyl wyraził gotowość do rozmów na temat planowanej inwestycji na drodze wojewódzkiej 881, argumentując, że dialog jest kluczowy, a protesty nie sprzyjają porozumieniu.

Samorząd Województwa Podkarpackiego uzyskał z rządowego programu Polski Ład prawie 100 mln zł na budowę nowego odcinka drogi, który ma połączyć drogę krajową 77 z Żurawicą Rozrządową – o tym temacie pisaliśmy –> TUTAJ

Droga ta ma wspierać rozwój suchego portu w Żurawicy, który ma stać się strategicznym centrum logistycznym łączącym Europę Wschodnią z Zachodnią. Planowana inwestycja ma także odciążyć gęsto zabudowane miejscowości, przez które obecnie odbywa się transport.

10 czerwca 2024 odbyło się spotkanie z mieszkańcami gminy Orły i organizatorami blokady drogi krajowej nr 77. Przedstawiciele samorządu, w tym wicemarszałkowie Piotr Pilch i Karol Ożóg, przedstawili argumenty za inwestycją i zapewnili, że uwzględniane są zastrzeżenia mieszkańców.

W odpowiedzi na obawy mieszkańców dotyczące zwiększonego ruchu, inwestorzy przedstawili analizy wskazujące, że nowa droga nie będzie generować dodatkowego ruchu, a wręcz przeciwnie, odciąży istniejące drogi.

Rondo planowane na drodze krajowej 77 ma poprawić płynność ruchu i bezpieczeństwo, choć mieszkańcy zgłosili uwagi dotyczące jego lokalizacji. Inwestorzy wyjaśnili, że miejsce ronda zostało wybrane z uwzględnieniem funkcjonalności i widoczności, aby uniknąć utrudnień w ruchu.

Pod inwestycję zostaną przejęte grunty orne, za które właściciele otrzymają odszkodowania. Koszt odszkodowań szacowany jest na około 11 mln zł. Informacje o inwestycji były komunikowane od uzyskania dofinansowania, a formalne konsultacje społeczne dopiero nastąpią. Procedury administracyjne zapewnią udział społeczności lokalnej na wszystkich etapach realizacji projektu.

Marszałek Ortyl podkreślił, że dialog jest kluczowy dla konstruktywnego rozwiązania problemów i zapewnił, że samorząd jest otwarty na dyskusje.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top