Biznes

Spotkanie założycielskie Stowarzyszenia „Podkarpacka Dolina Wodorowa”

podkarpacka dolina wodorowa politechnika rzeszów
fot. Szymon Taranda

Samochody, autobusy i samoloty na wodór to ekologiczne marzenie Europy i świata. Dziś w Rzeszowie postawiono ważny krok na drodze do tego, by światowym potentatem tej technologii zostało Podkarpacie.

W siedzibie Politechniki Rzeszowskiej odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia „Podkarpacka Dolina Wodorowa”.

Ta data zostanie zapisana w historii nie tylko Rzeszowa, nie tylko Podkarpacia, ale całej Polski, a nawet Europy jako dzień ważny z punktu widzenia budowy nowego sektora gospodarki, jakim jest gospodarka wodorowa – powiedział Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

Na Podkarpaciu są wszystkie potrzebne do rozwoju tej technologii elementy – uważa rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Mamy pewne doświadczenie jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru, przygotowujemy laboratorium, mamy też potencjał jeśli chodzi o prowadzenie kształcenia. Ten potencjał budujemy i chcemy go rozwijać – powiedział prof. Piotr Koszelnik, Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl poinformował, że dzięki środkom europejskim na zieloną energię na Podkarpaciu ma też szansę powstać fabryka wodoru.

Na spotkaniu byli też obecni przedstawiciele firm i instytucji zainteresowani rozwojem technologii wodorowej, m.in. zarząd sanockiego Autosanu, który jest pierwszym polskim producentem autobusów na wodór.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top