Poradnik

Sprawdź, czy firma istnieje w 3 prostych krokach

firma sprawdzenie weryfikacja gdzie

Planujesz rozpoczęcie współpracy biznesowej, chcesz zlecić remont, albo to Ty dostałeś interesujące zlecenie i zastanawiasz się, czy warto? Sprawdź, czy firma, z którą zamierzasz podpisać umowę, rzeczywiście istnieje. W artykule wyjaśnimy, jak zrobić to szybko i skutecznie — w 3 prostych krokach.

Podpisanie umowy z firmą, która nie jest legalnie zarejestrowana, może narazić Cię na dotkliwe skutki: utratę środków finansowych, a w dłuższej perspektywie także płynności płatniczej, konsekwencje względem organów podatkowych czy pogorszenie wizerunku w oczach kontrahentów. Jeśli planujesz podpisanie umowy z nowym kontrahentem, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy firma jest zarejestrowana, a jej dane zgadzają się z tymi, które otrzymałeś. Od czego zacząć?

Jak sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana – 3 proste kroki


Krok 1 – poproś kontrahenta o podanie numeru NIP


Zanim rozpoczniesz sprawdzanie potencjalnego kontrahenta, poproś go o podanie numeru NIP firmy. 9-cyfrowy numer identyfikacji podatkowej będzie Ci bowiem potrzebny na wszystkich kolejnych etapach weryfikacji. Znając go, zdobędziesz wszystkie kluczowe przed rozpoczęciem współpracy informacje.

Krok 2 – sprawdź, czy firma jest zarejestrowana

Jak sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana? Jeśli dysponujesz numerem NIP, zrobisz to szybko, bezpłatnie, w 100% przez internet.

Twój potencjalny kontrahent prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub jest wspólnikiem spółki cywilnej? Zajrzyj do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dzięki umieszczonym w rejestrze danym dowiesz się m.in.:

  • czy firma jest zarejestrowana;
  • jaki jest adres siedziby;
  • czy firma działa aktywnie, jest zawieszona, a może działalność została zakończona;
  • jaki jest główny przedmiot działalności firmy.

Twój potencjalny kontrahent jest członkiem zarządu lub wspólnikiem spółki prawa handlowego? Najważniejszych informacji o takich podmiotach dostarczy Ci rejestr KRS. Z danych KRS-u dowiesz się:

  • kiedy firma została wpisana do rejestru przedsiębiorców;
  • jaki jest adres siedziby;
  • czy firma działa aktywnie, czy jest zawieszona (jeśli tak będzie, poznasz datę zawieszenia) lub została wykreślona z rejestru;
  • kto zasiada w zarządzie i jaki jest sposób reprezentacji spółki;
  • jaki jest przedmiot działalności spółki;
  • ile wynosi kwota kapitału zakładowego.

Aby sprawdzić firmę w KRS, wejdź na stronę https://ekrs.ms.gov.pl, naciśnij przycisk Wyszukiwarka KRS, wybierz rejestr Przedsiębiorcy, wpisz wymagane dane (NIP, REGON, KRS lub nazwę firmy) i poczekaj na wyświetlenie wyników wyszukiwania.


Krok 3 – wykorzystaj numer NIP do dodatkowej weryfikacji

Jeśli wiesz już, że firma, z którą chcesz współpracować, jest zarejestrowana, wykorzystaj numer NIP do dodatkowej weryfikacji. 9-cyfrowy numer identyfikacji podatkowej może posłużyć Ci także do sprawdzenia, czy dane potencjalnego kontrahenta figurują na białej liście podatków VAT, oraz zbadania, czy firma, z którą zamierzasz kooperować, nie ma długów wpisanych do rejestru BIG InfoMonitor.

Biała lista podatników VAT to rejestr podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Dlaczego warto sprawdzić, czy dane potencjalnego kontrahenta na niej figurują? Jeśli zapłacisz klientowi kwotę powyżej 15 tys. zł na rachunek, którego nie ma na białej liście, narazisz się na dotkliwe dla portfela konsekwencje podatkowe.

Aby sprawdzić, czy firma, z którą chcesz nawiązać współpracę, nie jest dłużnikiem (nie ma długów wpisanych do rejestru BIG InfoMonitor), wygeneruj Raport o firmie z BIG InfoMonitor.
Aby pobrać dokument:

  • wypełnij krótki formularz na stronie www.big.pl i poczekaj na telefoniczny kontakt doradcy BIG;
    specjalista przedstawi ofertę i pomoże dobrać pakiet usług najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb;
  • po ustaleniu szczegółów otrzymasz zaproszenie do Systemu Biznes.BIG.pl, w którym podpiszesz umowę ramową w formie elektronicznej oraz zaakceptujesz uzgodnioną wcześniej ofertę;
  • już po kilku kliknięciach będziesz mógł nie tylko wygenerować Raport o firmie w formie podstawowej (tylko z bazy BIG InfoMonitor) lub rozszerzonej (również z bazy Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich, przy czym w przypadku tego raportu potrzebne jest upoważnienie podmiotu sprawdzanego), ale korzystać także z innych usług BIG-u: pieczęci prewencyjnej, monitorowania kontrahentów, wysyłania wezwań do zapłaty czy wpisywania danych nieterminowych płatków do rejestru BIG.

Dodatkowa weryfikacja potencjalnego kontrahenta pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko towarzyszące nawiązaniu współpracy z nierzetelnym płatniczo podmiotem. Pomoże więc ochronić Twoje finanse, wiarygodności i pozytywny wizerunek.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top