Poradnik

Srebro – nowy Bitcoin?

srebro jak zainwestować gdzie

Srebro to znany ludziom od tysięcy lat metal szlachetny, który ma bardzo dużo zastosowań – oprócz standardowych, jak przechowywanie wartości w czasie czy waluta, a także surowiec, z którego wykonywana jest biżuteria i sztućce, dochodzą zupełnie nowe, związane z właściwościami tego metalu. Chodzi tu między innymi o przewodnictwo elektryczne, a także o działanie antybakteryjne. Czy niedługo srebro może stać się „nowym Bitcoinem”, czyli dać inwestorom szanse na niespotykane wzrosty?

Dlaczego srebro nie drożeje?

Przyglądając się zastosowaniom srebra i temu, że w naturze występuje go 17 razy więcej niż złota, można zacząć zastanawiać się, jak to się dzieje, że jego cena nie oscyluje przynajmniej w okolicach 100 dolarów za uncję (1/17 ceny złota, w zależności od aktualnego kursu). Przecież poza standardowymi zastosowaniami, jakie oba kruszce współdzielą, srebro jest na coraz szerszą skalę stosowane w elektronice i jest surowcem niezbędnym do produkcji m.in. samochodów elektrycznych czy paneli fotowoltaicznych, które jak wiele wskazuje, największy wzrost popularności mają dopiero przed sobą.

Przyczyn niskich wycen srebra należy upatrywać więc w spekulacjach rynkowych, a nie w problemach z podażą. Między innymi na kontraktach terminowych od lat można zauważyć, że niektóre spośród największych banków inwestycyjnych utrzymują ogromne pozycje krótkie – czego przykładem jest JP Morgan, który ma największego „shorta” na srebro na świecie. Drobni inwestorzy i spekulanci starają się wykorzystać tę sytuację, po pierwsze do kupowania tego szlachetnego metalu po niskich cenach, a po drugie do skoordynowanej akcji zakupowej, mającej na celu zmuszenie banków do zamykania pozycji – w ramach akcji Silver squeeze.

Jak inwestować w srebro?

Jeśli planujesz przez lata utrzymywać swoją inwestycję w srebro, to prawdopodobnie najlepszą opcją będzie zakup fizycznych sztabek czy monet jednouncjowych. To również sposób na zdywersyfikowanie portfela i zabezpieczenie się na ewentualne załamanie systemu finansowego. Dla osób, które chcą spekulować i korzystać na oczekiwanych zmianach kursu srebra, dobrym rozwiązaniem będzie rynek futures oraz kontrakty terminowe CDF. Oba te instrumenty można znaleźć m.in. w Saxo Banku.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz inwestowanie na rynkach kapitałowych, czy jesteś już osobą doświadczoną na tej płaszczyźnie, posiadanie pewnej ekspozycji na metale szlachetne (złoto, srebro czy platynę) może być elementem zdywersyfikowanego i starannie skomponowanego portfela inwestycyjnego.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top