Biznes

SSE Euro-Park Mielec wydał 27 decyzji o wsparciu. Inwestorzy mają utworzyć ponad 250 miejsc pracy

sse euro park mielec ofert pracy firmy

W pierwszym półroczu br. na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec (SSE Euro-Park Mielec) wydanych zostało 27 decyzji o wsparciu. Inwestorzy zadeklarowali utworzenie ponad 250 miejsc pracy.

Zarządzającym mielecką SSE jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Jak poinformował PAP dyrektor ARP w Mielcu Waldemar Barnaś, pomimo wielu trudności przedsiębiorcy inwestują i myślą o kolejnych projektach rozwojowych.

Przypomniał, że w całym ubiegłym roku mielecki oddział ARP wydał 26 decyzji o wsparciu.

„W tym roku wydaliśmy już 27 decyzji, co jest wynikiem rekordowym. To dobrze rokuje na przyszłość. Chcemy nadal pobudzać rozwój przedsiębiorczości w regionie. Dlatego szczególnie zależy nam na współpracy z samorządami i pozyskiwaniu nowych terenów pod inwestycje” – zadeklarował Barnaś.

W tym półroczu przedsiębiorcy, którzy otrzymali wsparcie, zadeklarowali inwestycje na poziomie ponad 627,1 mln zł oraz stworzenie warunków pracy dla 252 osób, głównie w takich branżach jak: przetwórstwo tworzyw sztucznych, motoryzacja, poligrafia i opakowania oraz w sektorze elektromaszynowym czy spożywczym.

Najwięcej zainwestują: ML System – producent m.in. paneli fotowoltaicznych, Knorr-Bremse Systemy Pojazdów Silnikowych, systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji i TALKIN THINGS, ekologiczne tagi RFiD oraz Kronospan HPL, producent laminatów używanych w przemyśle budowlanym, meblowym, transportowym. Łącznie firmy te przeznaczą ponad 326 mln zł na rozwój swoich projektów.

Jak zaznaczył Barnaś, nowe inwestycje będą realizowane na terenie całego obszaru mieleckiej SSE – od powiatu leskiego po lubartowski. Najwięcej, bo 22 projekty planują zrealizować przedsiębiorcy na terenie Podkarpacia; pozostałe będą wdrażane w centralnej części województwa lubelskiego.

„Warto podkreślić, że polskie firmy chętnie korzystają z naszej oferty. Wśród inwestorów, którzy w tym roku otrzymali decyzje o wsparciu zdecydowanie przeważają przedsiębiorstwa z krajowym kapitałem (78 proc.). Z kolei zagraniczny kapitał reprezentują firmy z Niemiec, Cypru i Holandii” – podał dyrektor ARP w Mielcu.

Od 2018 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące systemu udzielania pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego, który funkcjonował do tej pory w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych. W ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” zarządzający obszarem mieleckiej SSE wydał łącznie 93 decyzje o wsparciu, a przedsiębiorcy zadeklarowali poniesienie 3,1 mld zł nakładów inwestycyjnych i utworzenie ok. 1,3 tys. nowych miejsc pracy.

Wśród największych pracodawców na tym obszarze znajdują się takie firmy jak: PZL Mielec, Olimp Laboratories, MARMA Polskie Folie, Varroc Lighting Systems, ORLEN Południe, MTU Aero Engines Polska, Nowy Styl, Kirchhoff Polska i Husqvarna Poland.

Mielecki oddział ARP jako zarządzający mielecką strefą wydaje decyzje o wsparciu na terenie, który obejmuje 20 powiatów i trzy miasta na prawach powiatu na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top